.
.
.

سفارت آمریکا در افغانستان: حملات به شهرها مغایر تعهدات طالبان است

«ما از طالبان می‌خواهیم که با آتش‌بس دایمی و همه جانبه موافقت کنند»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

با افزایش حملات تهاجمی گروه طالبان به شهرهای بزرگ افغانستان، سفارت آمریکا در کابل، این حملات را در مغایرت با ادعای طالبان مبنی بر حل مشکلات افغانستان از راه سیاسی عنوان کرد.

سفارت آمریکا در کابل، امروز یک‌شنبه، 8 اوت، (17 اسد)، با صدور یک اعلامیه، حملات طالبان به شهرهای افغانستان را محکوم کرده و حملات این گروه به شهرهای زرنج و شبرغان و همچنان تلاش آنان برای تصرف دیگر ولایات افغانستان را خشونت بار خواند.

در اعلامیه آمده است که گروه طالبان نسبت به رفاه و حقوق شهروندان افغانستانی بی‌اعتنا است که این کار بحران بشری را در این کشور افزایش خواهد داد، همچنان اقدامات طالبان برای اعمال حاکمیت‌شان از طریق مجبور ساختن شهروندان غیر قابل قبول است.

سفارت آمریکا در کابل، از گروه طالبان خواست که موافقت خود را به آتش بس دایمی و همه جانبه اعلام کرده و به طور کامل به میز مذاکرات صلح شرکت کند. همچنان در راه حل سیاسی که از طریق گفت‌وگو حاصل می‌شود باید منافع تمام شهروندان افغانستان را تامین نماید، از سوی هم تضمین کند که این کشور بار دیگر به پناهگاه امن تروریستان مبدل نخواهد شد.

سفارت آمریکا در حالی این بیانیه را صادر کرده است که منابع محلی در ولایت‌های (استان) کندز و سرپل اعلام کردند که گروه طالبان مراکز این دو ولایت را تصرف کرده‌اند.

خبرگزاری «فرانسه» گزارش داد، امروز یکشنبه 8 اوت (17 اسد) طالبان کنترل شهر کندز در شمال افغانستان را به‌دست گرفت، این سومین شهر است که طی 48 ساعت گذشته به تصرف طالبان در افغانستان در آمده است.

بر اساس این گزارش، گروه طالبان کنترل تمام ساختمان‌های مهم دولتی شهر کندز را گرفتند، از سال 2015 بدین‌سو این سومین بار است که مرکز شهر کندز به دست طالبان سقوط می‌کند.

پیش از این امرالدین ولی، عضو شورای ولایتی کندز، به خبرگزاری «فرانسه» گفته بود: «درگیری‌های سنگین کوچه به کوچه در نقاط جداگانه شهر جریان دارد.»

در همین حال، گفته شده که طالبان وارد مرکز ولایت سرپل شده‌اند و درگیری‌ها در خیابان‌های این ولایت ادامه دارد.

خبرنگار «العربیه» در کابل گزارش داد، از ولایت سرپل، در شمال افغانستان خبر رسیده است که گروه طالبان پس از چندین روز حملات تهاجمی به مرکز ولایت سرپل، در نهایت امروز وارد شهر سرپل شده است.

به گفته منابع محلی در این ولایت، اکنون جنگ شدید میان نیروهای امنیتی افغان و گروه طالبان در این شهر جریان دارد. منابع افزوده‌اند که ادارات دولتی این شهر، از وجود کارمندان تخلیه شده است و کارمندان آنان به پایگاه‌های ارتش پناه برده‌اند. اما دفتر والی (استاندار) را نه گروه طالبان در دست دارد و نه هم نیروهای امنیتی.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان در صفحه توییترش نوشت: «‏‎لحظاتی قبل مرکز ولایت سرپل فتح گردید. مجاهدین دشمن را در ساحات باقی مانده تحت تعقیب دارند و ساحات حوزه اول، چوک شهر سرپل، محبس عمومی، قومندانی امنیه، و تمام ریاست‌های حکومت تحت کنترول مجاهدین درامد. 15 رینجر (خودرو نظامی)، 10 تانک و صدها میل اسلحه سبک و سنگین به دست آمد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم