.
.
.

افغانستان؛ مراکز دو ولایت «کندز» و «سرپل» به‌دست طالبان افتاد

این سومین شهر است که طی 48 ساعت گذشته گروه طالبان در افغانستان تصرف کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

منابع محلی در ولایت‌های (استان) کندز و سرپل اعلام کردند که گروه طالبان مراکز این دو ولایت را تصرف کرده‌اند.

خبرگزاری «فرانسه» گزارش داد، امروز یکشنبه 8 اوت (17 اسد) طالبان کنترل شهر کندز در شمال افغانستان را به دست گرفت، این سومین شهر است که طی 48 ساعت گذشته به تصرف طالبان در افغانستان در آمده است.

بر اساس این گزارش، گروه طالبان کنترل تمام ساختمان‌های مهم دولتی شهر کندز را گرفتند، از سال 2015 بدین‌سو این سومین بار است که مرکز شهر کندز به دست طالبان سقوط می‌کند.

پیش از این امرالدین ولی، عضو شورای ولایتی کندز، به خبرگزاری فرانسه گفته بود: «درگیری‌های سنگین کوچه به کوچه در نقاط جداگانه شهر جریان دارد.»

در همین حال، گفته شده که طالبان وارد مرکز ولایت سرپل شده‌اند و درگیری‌ها در خیابان‌های این ولایت ادامه دارد.

خبرنگار «العربیه» در کابل گزارش داد، از ولایت سرپل، در شمال افغانستان خبر رسیده است که گروه طالبان پس از چندین روز حملات تهاجمی بر مرکز ولایت سرپل، در نهایت امروز وارد شهر سرپل شده است.

به گفته منابع محلی در این ولایت، اکنون جنگ شدید میان نیروهای امنیتی افغان و گروه طالبان در این شهر جریان دارد. منابع افزوده‌اند که ادارات دولتی این شهر، از وجود کارمندان تخلیه شده است و کارمندان آنان به پایگاه‌های ارتش پناه برده‌اند. اما دفتر والی (استاندار) را نه گروه طالبان در دست دارد و نه هم نیروهای امنیتی.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان در صفحه توییترش نوشت: «‏‎لحظاتی قبل مرکز ولایت سرپل فتح گردید. مجاهدین دشمن را در ساحات باقی مانده تحت تعقیب دارند و ساحات حوزه اول، چوک شهر سرپل، محبس عمومی، قومندانی امنیه، و تمام ریاست هایحکومت تحت کنترول مجاهدین درامد. 15 رینجر (خودرو نظامی)، 10 تانک و صدها میل اسلحه سبک و سنگین به دست آمد.»

این در حالی است که هواپیمای جنگی B-52 آمریکا، مواضع طالبان را شب گذشته در ولایت جوزجان مورد حمله قرار داد. نیروهای آمریکایی با بمب افکن‌های B-52 و هواپیماهای AC 130، مواضع طالبان را در سه شهر افغانستان بمباران کردند.

فواد امان شب گذشته در صفحه رسمی فیس‌بوک و توییترش نوشت: «طیاره‌های جنگی B-52 آمریکا شام امروز یک محل تجمع طالبان را در شهر «شبرغان» هدف قرار داد. در این حمله تلفات بسیار سنگین به تروریستان وارد شده است.»

او در توییتی نوشت: «در نتیجه این حمله 200 طالب کشته شده است.»

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، پیشتر دستور داده بود که برای سرکوب طالبان در افغانستان، از بمب افکن‌های B-52 استفاده شود.

گفته شده این بمب‌افکن‌ها که قابلیت حمل 32 تُن بمب را دارند برای توقف حملات طالبان به شهرهای بزرگ افغانستان، مواضع گروه طالبان را در اطراف شهرهای هرات، لشکرگاه و قندهار هدف قرار دادند.

از سوی دیگر، با گرم شدن میدان‌های نبرد در افغانستان، وزارت دفاع ملی این کشور در اعلامیه امروز خود، خسارات گروه طالبان در بیست و چهار ساعت گذشته را 572 کشته و 309 زخمی اعلام کرده و افزوده است در این مدت 14 حلقه ماین (مین)، در نقاط مختلف افغانستان کشف و خنثی شده است.

دولت افغانستان اما تاکنون این ادعاها را تایید یا رد نکرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم