.
.
.

آمریکا با بمب‌افکن‌ B-52 به مواضع طالبان حمله کرد

وزارت دفاع ملی افغانستان: 200 طالب کشته شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

فواد امان معاون سخنگوی وزارت دفاع ملی افغانستان اعلام کرد که شامگاه شنبه 7 اوت (16 اسد) هواپیمای جنگی B-52 آمریکا، مواضع طالبان را در ولایت جوزجان مورد حمله قرار داد.

امان در صفحه رسمی فیسبوک و توییترش نوشت: «طیاره‌های جنگی B-52 آمریکا شام امروز یک محل تجمع طالبان را در شهر «شبرغان» هدف قرار داد. در این حمله تلفات بسیار سنگین به تروریستان وارد شده است.»

معاون سخنگوی وزارت دفاع افغانستان در توییتی نوشت: «در نتیجه این حمله 200 طالب کشته شده است.»

روزنامه آمریکایی «تایمز» اما گزارش داد که نیروهای آمریکایی با بمب افکن‌های B-52 و هواپیماهای AC 130، مواضع طالبان را در سه شهر افغانستان بمباران کردند.

روزنامه تایمز همچنان گزارش داد که پرواز این هواپیماها به مقصد افغانستان، از پایگاه هوایی «العدید» قطر صورت گرفته است.

جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا پیشتر دستور داده بود که برای سرکوب طالبان در افغانستان، از بمب افکن‌های B-52 استفاده شود.

گفته شده این بمب‌افکن‌ها که قابلیت حمل 32 تُن بمب را دارند برای توقف حملات طالبان به شهرهای بزرگ افغانستان، مواضع گروه طالبان را در اطراف شهرهای هرات، لشکرگاه و قندهار هدف قرار دادند.

حملات هوایی آمریکا با بمب‌افکن‌های B-52 همزمان با آن انجام شد که بنا به گفته قادر مالیا، معاون والی (استاندار) ولایت جوزجان، گروه طالبان شهر شبرغان مرکز این ولایت در افغانستان را به تصرف خود در آورده‌اند. این دومین مرکز ولایت در افغانستان است که به کنترل طالبان در آمده است.

این مقام دولتی به فرانس پرس گفته که «مسئولین و نیروهای دولتی افغان به فرودگاه عقب‌نشینی کردند.»

ایالات متحده در حالی از بمب افکن‌های B-52 برای سرکوب طالبان استفاده می‌کند که این گروه طی روزهای اخیر، بیشترین حملات را بر این سه شهر بزرگ افغانستان انجام داده است.

قبل از این مکنزی، مسئول نیروهای آمریکایی در افغانستان 25 ژويیه، در گفت‌وگو با خبرنگاران افغان در کابل گفته بود، آمریکا طی روزهای اخیر حملات هوایی خود به مواضع طالبان را افزایش داده و در صورتی که حملات طالبان متوقف نشود ایالات متحده آماده است که حملات هوایی خود را بیشتر کند.

او از ادامه حمایت فنی و لجستیکی ارتش آمریکا، به نیروهای امنیتی افغانستان، پس از خروج نیروهای‌شان از این کشور نیز اطمینان داده و گفته بود، آمریکا حملات هوایی خود به «القاعده» و «داعش» خارج از مرزهای افغانستان نیز حفظ خواهد کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم