.
.
.

کمیسیون حقوق‌بشر افغانستان: طالبان در ولایت غزنی مرتکب جنایات جنگی شده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

کمیسیون مستقل حقوق‌ بشر افغانستان اعلام کرد که گروه طالبان در ولسوالی (شهرستان) «مالستان» ولایت (استان) غزنی، 27 غیرنظامی را به‌گونه‌ عمدی کشته و 10 غیرنظامی را نیز زخمی کردند. یافته‌های این کمیسیون نشان می‌دهد که این غیرنظامیان به شکل «بیرحمانه‌ای» به قتل رسیده اند.

این کمیسیون، امروز ‌شنبه، 7 اوت (16 اسد)، با نشر یک اعلامیه، از کشتار عمدی غیرنظامیان در ولسوالی مالستان ولایت غزنی خبر داد. در اعلامیه آمده است: «کمیسیون مستقل حقوق‌بشر افغانستان تا کنون به هویت 37 تن دست یافته که توسط طالبان کشته و زخمی شده‌اند. مطابق این آمار، 27 تن، به‌شمول یک خانم، کشته شده و 10 تن دیگر زخمی شده‌اند. افراد یاد‌شده، همه، غیر‌نظامی بوده و هیچ نقشی در درگیری‌ها‌ نداشته‌اند.»

بر بنیاد اعلامیه این کمیسیون، طالبان نزدیک به یک ماه پیش، هنگام حمله بر ولسوالی مالستان و پس از تصرف آن به تلاشی (بازرسی) خانه‌های غیر نظامیان پرداخته و غیر نظامیان را به‌گونه‌ بیرحمانه تیرباران کرده اند. همچنان این کمیسیون دریافته است که طالبان در این ولسوالی زنان را نیز به گلوله بسته اند.

کمیسیون حقوق‌ بشر افغانستان، در اعلامیه‌ خود از طرف‌های درگیر جنگ، بخصوص طالبان خواست: «کمیسیون مستقل حقوق‌ بشر افغانستان در ادامۀ درخواست‌های مکرر خود از طرف‌های درگیر، به‌ویژه گروه طالبان، مبنی بر لزوم رعایت موازین حقوق‌ بشر و حقوق‌ بشردوستانۀ بین‌المللی، یک بار دیگر تأکید می‌کند که ویران کردن تأسیسات عام‌المنفعه و خصوصی، حمله بر اهداف غیر‌نظامی و در پی آن، کشتار افرادی که نقشی در درگیری‌ها ندارند‌، از مصادیق جنایت جنگی محسوب می‌گردد.»

قبل از این سفارت آمریکا و بریتانیا در کابل، سه‌شنبه 3 اوت (12 اسد) اعلام کردند که باید آتش‌بس فوری در افغانستان صورت گیرد. همچنان در صورت تایید کشته شدن بیش از 40 غیرنظامی در ولسوالی «مالستان» ولایت (استان) غزنی توسط طالبان، این کشتار می‌تواند جنایت جنگی محسوب شود.

در اعلامیه مشترک این دو نمایندگی سیاسی در کابل آمده بود: «شهروندان هزاره همواره هدف قتل‌های هدف‌مند گروه داعش و طالبان قرار داشته‌اند. ما در مورد قتل بیش از 40 غیر نظامی در ولسوالی مالستان ولایت غزنی خبر شنیدیم. در صورتی که این رویداد تایید شود از جمله جرایم جنگی محسوب شده می‌تواند.»

این سفارتخانه‌ها تاکید کردند: «موارد نقض حقوق‌بشر باید به طور جدی بررسی شود.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم