.
.
.

ادامه جنگ در نیمروز، جوزجان و هلمند افغانستان؛ 30عضو القاعده کشته شدند

با شدت‌یافتن جنگ در افغانستان، طالبان ادعا کردند که مرکز ولایت جوزجان در شمال افغانستان را تصرف کرده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مقامات امنیتی افغانستان از ادامه حملات بر مواضع جنگجویان طالبان در ولایت‌های، هلمند و نیمروز این کشور خبر داده و افزودند که طی بیست و چهار ساعت گذشته، در این دو ولایت، 276 طالب به شمول اعضای شبکه القاعده کشته شده‌اند.

قول اردو 215 میوند، امروز ‌شنبه، 7 اوت (16 اسد)، اعلام کرد که نیروهای دفاعی و امنیتی افغانستان، تجمعات و مواضع طالبان را در شهر «زرنج»، مرکز ولایت نیمروز، شهر «لشکرگاه»، مرکز ولایت هلمند و ولسوالی «مارجه» این ولایت، هدف حملات هوایی و زمینی قرار داده که طالبان خسارات سنگین را متحمل شده است.

در اعلامیه قول اردو 215 میوند آمده است: «طی عملیات‌ نیروهای زمینی و ضربات هوایی، 276 تروریست طالب به شمول عبدالخالق مشهور به اکاعابد مولوی، والی نام نهاد طالبان برای نیمروز و 30 تروریست اعضای شبکه القاعده برای شبه قاره هند (اتباع پنجاب پاکستان) کشته، 47 تن دیگرشان زخمی، 8 عراده موتر (خودرو)، 5 عراده موترسایکل و يک ميل سلاح ثقیله آنان تخريب گردیده است.»

اعلامیه افزوده است که 30 عضو شبکه القاعده برای شبه قاره هند، بعد از ظهر روز گذشته، در حملات هوایی نیروهای ارتش افغانستان در ولسوالی مارجه ولایت هلمند کشته شدند. همچنان دو موتر (خودرو) نوع «لندکروزر»، آنان نیز تخریب شده است.

از سوی دیگر وزارت دفاع ملی افغانستان نیز اعلام کرد که در یک شبانه روز گذشته، در عملیات نیروهای امنیتی، دفاعی، نیروهای هوایی و نیروهای بسیج مردمی، 385 طالب کشته و 210 طالب دیگر زخمی شده است. همچنان در این مدت 13 حلقه ماین (مین)، در نقاط مختلف افغانستان کشف و خنثی شده است.

همزمان با داغ شدن نبردها میان نیروهای امنیتی افغان و گروه طالبان در بخش‌های مختلف افغانستان، گروه طالبان امروز ادعا کرده است که کنترول مرکز ولایت جوزجان در شمال افغانستان را به دست گرفته‌اند.

ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان در توییتر خود نوشته است: «‏‎در جریان عملیات جهادی الفتح، شبرغان مرکز ولایت استراتژیک جوزجان نیز به تصرف مجاهدین در آمد. قرار معلومات تازه مقام ولایتی این ولایت با قومندانی امنیه، ریاست استخبارات و تمام ملحقات آن تحت کنترول مجاهدین در آمد.»

رسانه‌های داخلی افغانستان، نیز به نقل یک نماینده شهروندان جوزجان در مجلس نمایندگان این کشور نوشته است که شهر شبرغان به دست گروه طالبان افتاده است. اما نیروهای امنیتی و دفاعی در چند کیلومتری شهر شبرغان، در حال انسجام‌اند.

یک منبع دیگر نیز به روزنامه «اطلاعات روز» گفته است که گروه طالبان زندان مرکزی این ولایت را در کنترول خود گرفته و با کشتن مدیر زندان و چند کارمند دیگر آن زندانیان را رها کرده است. اما مقامات امنیتی افغانستان تاکنون در این مورد ابراز نظر نکرده‌اند.

مقامات محلی ولایت تخار نیز از حملات گسترده طالبان شب گذشته بر شهر تالقان، مرکز این ولایت خبر داده و افزوده است که حملات طالبان در این شهر به عقب زده شده است.

به گفته مقامات محلی، گروه طالبان شب گذشته از 8 استقامت بالای شهر تالقان حمله کرده بودند که با حملات متقابل نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان روبرو شده و مجبور به عقب‌نیشینی شدند.

با افزایش خشونت‌ها و گسترش حملات طالبان، سفارت آمریکا و بریتانیا در کابل، از شهروندان خود خواستند افغانستان را بگونه فوری ترک کنند.

این دو سفارت امروز شنبه، 7 اوت (16 اسد)، طی اعلامیه‌ای بیان کرده‌اند که به دلیل امنیتی و تهدیدات، به شهروندان خود توصیه کرده‌اند که با استفاده از پروازهای تجارتی هرچه زودتر افغانستان را ترک کند.

سفارت آمریکا افزوده که به دلیل کاهش نیروی انسانی، توانایی سفارت این کشور محدود شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم