آمریکا و بریتانیا از اتباع خود خواستند هر چه زودتر افغانستان را ترک کنند

کاخ سفید: رفتارهای طالبان در کسب مشروعیت بین‌المللی به آنها کمک نمی‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

سفارت آمریکا در کابل از شهروندان ایالات متحده در افغانستان خواست تا هر چه زودتر این کشور را ترک کنند.

سفارت ایالات متحده آمریکا در کابل شنبه، 7 اوت (16 اسد)، به اتباع این کشور در افغانستان اعلام کرد که با توجه به شرایط امنیتی و کاهش نیروهای انسانی، توانایی این سفارت برای کمک به آنان در افغانستان و حتی در کابل، پایتخت، محدود است و از این‌رو شهروندان آمریکایی باید هر چه زودتر افغانستان را ترک کنند.

Advertisement

این سفارتخانه در بیانیه‌ای اعلام کرد که این تصمیم بنا به دلایلی از جمله افزایش خشونت و تهدید، آدم‌ربایی، درگیری‌های مسلحانه و شیوع ویروس کرونا در افغانستان اتخاذ شده و هم‌اکنون پروازهای داخلی و مسیرهای حمل و نقل زمینی در خارج از کابل، به شدت محدود است و ممکن است لغو و بسته شود.

پیش از این سفارت بریتانیا در کابل نیز از شهروندانش خواسته بود تا هرچه زودتر خاک افغانستان را ترک کنند.
سفارت بریتانیا در کابل با نشر خبرنامه‌ای، از اتباع این کشور خواست که افغانستان را ترک کنند. در خبرنامه سفارت بریتانیا آمده است: «مصونیت شهروندان در اولویت ما است.»

این در حالی است که نبردها بین طالبان و نیروهای دولتی افغانستان افزایش یافته و حملات بمب‌گذاری، انفجارها و ترورها در کابل همچنان ادامه دارد.

روز گذشته دواخان مینه‌پال، رییس مرکز اطلاعات و رسانه‌های حکومت این کشور در کابل از سوی طالبان ترور شد. طالبان مسئولیت ترور او را بر عهده گرفتند.

در واکنش به ترور مینه‌پال، کاخ سفید شامگاه جمعه 6 اوت اعلام کرد که رفتار‌های اخیر این گروه در کسب مشروعیت بین‌المللی کمکی به آنها نخواهد کرد.

جین ساکی، سخنگوی کاخ سفید در کنفرانسی مطبوعاتی گفت: «به نظر ما اگر طالبان ادعا می‌کند که خواهان مشروعیت بین‌المللی است، این رفتارها در کسب مشروعیتی که به دنبال آن است کمکی نخواهد کرد.»

سخنگوی کاخ سفید گفت: «آنها (طالبان) نباید به این روند ادامه دهند و می‌توانند بجای انجام حملات نظامی، گزینه‌های دیگری انتخاب کرده و نیروی خود را در روند صلح به کار گیرند.»

از سویی دبورا لیونز، نماینده سازمان ملل در امور افغانستان جمعه در نشستی که برای بررسی وخامت اوضاع در این کشور تشکیل شده، گفت که این کشور در حال ورود به «مرحله‌‌ای ویرانگرتر و مرگبارتر» است.

لیونز در این نشست با اشاره به کشته شدن بیش از 1000 تن از غیرنظامیان طی یک‌ماه گذشته در خشونت‌های طالبان، گفت: «اوضاع افغانستان وارد مرحله خطرناکی شده است.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم