کشته شدن 162 غیرنظامی طی درگیری‌های هفته گذشته در افغانستان

شینواری: ارتش افغانستان در هفته گذشته، 179 حمله هوایی، زمینی و عملیات پاکسازی علیه طالبان را در 8 ولایت این کشور انجام داده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

با افزایش حملات گروه طالبان، طی ماه‌های اخیر در افغانستان، نهادهای امنیتی این کشور اعلام کرد که در یک هفته اخیر گروه طالبان، 162 غیرنظامی را در این کشور کشته و 22 غیرنظامی دیگر را زخمی کرده است.

اجمل عمر شینواری، سخنگوی نهادهای امنیتی افغانستان، پنج‌‌شنبه، 5 اوت (14 اسد)، در یک نشست خبری در کابل گفت، این تعداد غیر نظامیان در 71 حمله تروریستی و انفجار ماین که طی یک هفته اخیر از سوی طالبان انجام شده است، کشته و زخمی شده‌اند.

به گفته شینواری، ارتش افغانستان در هفته گذشته، 179 حمله هوایی، زمینی و عملیات پاکسازی علیه طالبان را در 8 ولایت این کشور انجام داده است.

او درباره خسارت‌های جانی طالبان در این عملیات‌ها، آمار مشخصی ارائه نداد اما یادآور شد که صدها جنگجوی طالبان به شمول جنگجویان پاکستانی و چچنی در این حملات کشته و زخمی شده است.

از سویی سخنگوی نیروهای امنیتی افغانستان، افزود که طی دو ما گذشته در حملات طالبان به تاسیسات عمومی، 172مکتب تخریب شده است که در پی آن هزاران دانش‌آموز افغان از رفتن به مدرسه محروم شدند.

در تازه‌ترین مورد، گروه طالبان سه «پلچک» را در ولسوالی «سرخ رود» ولایت ننگرهار با انفجار ماین تخریب کرد.

افغانستان
افغانستان

کمیسیون حقوق بشر افغانستان، یک‌شنبه، 1 اوت (10 اسد)، با نشر گزارشی شش ماهه درباره خسارت‌های جانی در میان غیرنظامیان، اعلام کرد که در شش ماه نخست سال 2021، یک هزار و 677 غیرنظامی کشته و سه هزار و 644 غیرنظامی دیگر در این کشور زخمی شده‌اند. که این تعداد از قربانیان جنگ نسبت به دوره مشابه از سال قبل به میزان 80 درصد افزایش یافته است.

این در حالی است که طالبان پنج‌شنبه، از سقوط ولسوالی «گنک» در ولایت نیمروز افغانستان به دست طالبان خبر دادند.

مقامات محلی افغانستان پنج‌‌شنبه، 5 اوت (14اسد)، اعلام کردند که پس از چندین روز نبرد سنگین، میان نیروهای امنیتی افغان و گروه طالبان، ولسوالی کنگ، شامگاه چهارشنبه، به تصرف این گروه درآمده است.

به گفته منابع محلی افغانستان، طالبان در حمله به ولسوالی کنگ، دست‌کم 20 نیروی امنیتی افغان را کشته و بیش از 15 تن دیگر را به اسارت گرفته است.

طالبان پیش از این ولسوالی‌های «خاش رود»، «دلارام» و «چخانسور» در ولایت نیمروز را نیز به کنترل خود درآورده بودند.

حملات و پیشروی‌های گروه طالبان که با خروج نیروهای غربی از افغانستان شدت یافته تاکنون باعث کشته و زخمی شدن بسیاری از غیرنظامیان و آوارگی نزدیک به یک میلیون نفر از مردم این کشور شده است.

اخیرا مذاکرات صلح میان رهبران افغان و طالبان در دوحه، پایتخت قطر، بدون دستیابی به نتیجه‌ای متوقف شد. به‌رغم ادامه درگیری‌ و خشونت‌ها در افغانستان تلاش‌ها منطقه‌ای و بین‌المللی برای برقراری آتش‌بس و صلح در این کشور همچنان ادامه دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم