ولسوالی «گنک» در ولایت نیمروز افغانستان به دست طالبان افتاد

رسانه‌های داخلی افغانستان از سقوط ولسوالی «کنگ» ولایت نیمروز، در غرب افغانستان به‌‌دست طالبان خبر دادند.

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

این رسانه‌ها به نقل از مقامات محلی افغانستان پنج‌‌شنبه، 5 اوت (14اسد)، گزارش دادند که پس از چندین روز نبرد سنگین، میان نیروهای امنیتی افغان و گروه طالبان، ولسوالی کنگ، شامگاه چهارشنبه، به تصرف این گروه درآمده است.

محمدنبی براهوی، معاون والی نیمروز در گفتگو با روزنامه «هشت صبح» افغانستان، تایید کرد که در حمله طالبان به ولسوالی کنگ این ولایت، تعدادی از نیروهای امنیتی افغان به اسارت طالبان درآمده‌اند. او اما جزئیاتی در این‌باره ارائه نکرد.

یک منبع محلی دیگر که در گزارش نامی از او برده نشده است نیز به این روزنامه گفته که گروه طالبان در حمله به ولسوالی کنگ، دست‌کم 20 نیروی امنیتی افغان را کشته و بیش از 15 تن دیگر را به اسارت گرفته و موفق شدند این ولسوالی را به کنترل خود درآورند.

در همین حال ذبیح الله مجاهد، سخن‌گوی طالبان نیز در توییتی با تایید این خبر افزود که این گروه کنترل مرکز ولسوالی، فرماندهی پلیس و اداره امنیت ولسوالی گنک را به‌‌دست گرفته است. در توییت مجاهد آمده است: «ده‌ها تن عسکر اسلحه را زمین گذاشتند و تسلیم شدند.»

ولسوالی گنک، در 60 کیلومتری مرکز ولایت نیمروز واقع است. پیش از این طالبان کنترل ولسوالی‌های «خاش رود»، «دلارام» و «چخانسور» این ولایت را به دست گرفته بودند.حملات و پیشروی‌های گروه طالبان که با خروج نیروهای غربی از افغانستان شدت یافته تاکنون باعث آواره شدن نزدیک به یک میلیون نفر از مردم این کشور شده است. طی این درگیری‌ها بنا به اعلام دولت افغانستان و برخی نهادهای بین‌المللی، طالبان در برخی مناطق مرتکب جنایت‌های جنگی شده است. این جنایت‌های طالبان محکومیت‌هایی را نیز به دنبال داشته است.

این در حالی است که اخیرا مذاکرات صلح میان رهبران افغان و طالبان در دوحه، پایتخت قطر، بدون دستیابی به نتیجه‌ای متوقف شد. در ادامه طالبان شرط برقراری آتش‌بس و بازگشت به مذاکرات صلح افغانستان را کناره‌گیری محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری این کشور از قدرت عنوان کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم