ادامه حملات هوایی در هلمند؛ طالبان متحمل خسارت سنگین شد

75 طالب در لشکرگاه مرکز ولایت هلمند کشته شده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

وزارت دفاع ملی افغانستان، از ادامه حملات به مواضع گروه طالبان در شهر لشکرگاه، مرکز ولایت (استان) هلمند خبر داده و افزوده است که در حملات هوایی نیروهای ارتش این کشور، 75 طالب در لشکرگاه (مرکز ولایت هلمند) کشته شده‌اند.

این وزارت امروز، چهارشنبه، 4 اوت (13 اسد)، اعلام کرد که در عملیات نیروهای امنیتی، دفاعی، نیروهای هوایی و نیروهای بسیج مردمی، طی بیست و چهار ساعت گذشته در این کشور 274 طالب کشته و 119 طالب دیگر زخمی شده است.

به نقل از وزارت دفاع ملی افغانستان این تعداد طالب، در ولایت‌های (استان‌های) ننگرهار، لوگر، قندهار، فراه، هرات، جوزجان، بلخ، سمنگان، فاریاب، سرپل، هلمند، تخار، کندز، بغلان، کاپیسا و کابل کشته و زخمی شده‌اند. همچنان 13 حلقه ماین (مین) نیز در نقاط مختلف این کشور کشف و خنثی شده است.

وزارت دفاع ملی افغانستان در حالی از ادامه عملیات نظامی و خسارت سنگین طالبان در هلمند خبر داده است که از چند روز به این‌سو، جنگ شدید میان نیروهای امنیتی افغان و گروه طالبان در شهر لشکرگاه، مرکز ولایت هلمند در جنوب افغانستان جریان دارد.

در اعلامیه این وزارت آمده است: «روز گذشته، قوای هوایی تجمع‌ تروریستان طالب را در مربوطات ساحه تورتنگ شهر لشکرگاه مرکز ولایت هلمند، آماج قرار داد. در نتیجه، 75 تروریست طالب کشته و 17 تن دیگر آنان زخمی شدند. همچنان، مقدار زیادی از سلاح، مهمات و تجهیزات شان نیز تخریب شد.»

رسانه‌های داخلی افغانستان گزارش داده است که تمام ولسوالی‌های ولایت هلمند به دست طالبان است و در شهر لشکرگاه، طالبان از خانه‌های مسکونی و غیر نظامیان به عنوان سپر در برابر حملات هوایی نیروهای ارتش افغانستان استفاده می‌کند.

محمدولی علی‌زی، والی هلمند، گفته است که حملات هوایی نیروهای ارتش به مواضع طالبان در این ولایت افزایش یافته و جنگ به شدت جریان دارد. وی همچنان جنگ در هلمند را جنگ با طالبان نه بلکه با سربازان پاکستانی عنوان کرده و افزوده است که طی روزهای اخیر تعداد زیادی از سربازان پاکستانی در نبرد با نیروهای امنیتی افغان کشته شده‌اند.

بر بنیاد اعلامیه وزارت دفاع، در ولایت هرات نیز حملات نیروهای امنیتی، دفاعی و نیروهای بسیج مردمی بر مواضع گروه طالبان ادامه دارد و روز گذشته در ولسوالی‌های «انجیل»، «گذره»، «چشت شریف» و «ادرسکن» این ولایت 56 طالب به شمول دو فرمانده برجسته آنان بنام های «ملا بسم‌الله» و «ملا محمد»، کشته و 20 طالب دیگر زخمی شده‌اند.

از سوی دیگر این وزارت در اعلامیه دیگر نوشته است: «شب گذشته، قوای هوایی در مربوطات ولسوالی دره‌ صوف بالا ولایت سمنگان، تجمع تروریستان طالب را آماج قرار داد. در نتیجه، 41 تروریست طالب به شمول مولوی انس، والی نام نهاد طالبان برای ولایت بامیان کشته و 13 تن دیگر آنان زخمی شدند. همچنان، 15 موتر (ماشین)، مقدار زیادی از سلاح، مهمات و تجهیزات شان نیز تخریب شد.»

همچنان نیروهای هوایی ارتش افغانستان، بعد از ظهر روز گذشته، مواضع طالبان در شهر شبرغان، مرکز ولایت جوزجان را هدف حملات هوایی قرار داده است که در آن 21 طالب کشته و 27 طالب دیگر زخمی شده‌اند. 10 موترسایکل و مقدار سلاح و تجهیزات طالبان نیز تخریب شده است.

وزارت امور داخله افغانستان، نیز اعلام کرده است که شب گذشته، در حومه‌های شهر فراه 11 طالب به شمول دو فرمانده آنان را کشته است. این درگیری میان نیروهای پولیس افغان با طالبان زمانی آغاز شد که گروهی از جنگجویان طالب با استفاده از تاریکی شب، قصد حمله را داشتند.

در کنار داغ شدن آتش جنگ در شهرهای بزرگ افغانستان، شب گذشته، 5 مهاجم مسلح به خانه‌ مسکونی بسم الله محمدی، سرپرست وزارت دفاع ملی افغانستان حمله کردند که در این حمله به وی و خانواده‌اش آسیب نرسیده است.

وزارت امور داخله افغانستان، گفته است که مهاجمان مسلح در نخست یک موتربم (خودروی بمب‌گذاری شده) را در نزدیکی خانه بسم الله محمدی، منفجر کرده و پس از آن وارد خانه‌های مسکونی شده با نیروها امنیتی به درگیری پرداختند. دو مهاجم هنگام انفجار موتربم کشته شدند و سه مهاجم دیگر پس از نزدیک به پنج ساعت درگیری از سوی نیروهای امنیتی از پا درآمدند.

این وزارت افزوده است که در این حمله، 8 نفر به شمول یک زن، جان باخته و بیش از 20 تن دیگر زخمی شده‌اند. تا کنون مسئولیت این حمله را هیچ گروهی به عهده نگرفته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم