آواره‌‌شدن نزدیک به یک میلیون نفر در درگیری‌های اخیر افغانستان

دولت افغانستان: در دو سال اخیر در افغانستان حدود 5 میلیون نفر به دلیل جنگ، ناامنی و خشونت‌های مخالفان مسلح دولت مجبور به ترک خانه‌های‌شان شده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از آواره شدن نزدیک به یک میلیون نفر در درگیری‌های گروه طالبان با نیروهای دولتی افغان طی سه ماه نخست سال جاری در این کشور خبر داد.

به گفته کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در اثر تشدید درگیری‌ها در 26 ولایت این کشور طی سه ماهه نخست سال جاری 185 هزار و 392 خانوار آواره شده‌اند.

این کمیسیون چهارشنبه، 4 اوت (13اسد) با انتشار گزارشی، با احتساب میانگین 6 نفری برای هر خانوار افغان، شمار کل آوارگان در این دوره سه ماهه را نزدیک به یک میلیون نفر تخمین زده است.

این کمیسیون، با استناد به گزارش وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث، نوشته است در دو سال اخیر در افغانستان حدود 5 میلیون نفر به دلیل جنگ، ناامنی و خشونت‌های مخالفان مسلح دولت مجبور به ترک خانه‌های‌شان شده‌اند.

کمیسیون حقوق بشر افغانستان
کمیسیون حقوق بشر افغانستان

کمیسیون حقوق بشر افغانستان طی فراخوانی از جامعه جهانی، دولت افغانستان و گروه طالبان خواست تا برای برقراری آتش‌بس و رسیدن به صلح عدالت‌محور در این کشور جنگ‌زده با یکدیگر همکاری کنند.

این کمیسیون از وزارت امور مهاجرین افغانستان و سایر نهادهای ذیربط این کشور خواسته تا اقدامات لازم و فوری را برای اسکان موقت و رسیدگی به نیازهای اولیه‌ آواره‌شدگان به عمل آورند.

از سویی محمدحنیف اتمر، وزیر امور خارجه افغانستان روز گذشته سه‌شنبه در گفت‌وگوی تلفنی با اس‌جی شنکر، وزیر امور خارجه هند، ضمن ابراز نگرانی از افزایش خشونت‌های طالبان و نقض حقوق‌بشر توسط این گروه، خواستار برگزاری نشست ویژه سازمان ملل، با محوریت مسائل افغانستان شد.

شایان ذکر است که اخیرا مذاکرات صلح افغانستان در دوحه، پایتخت قطر، بدون دستیابی به نتیجه‌ای پایان یافته و درگیری‌ها در افغانستان که با آغاز خروج نیروهای غربی از این کشور تشدید یافته با پیشروی‌های طالبان و واکنش نیروهای افغان که از پوشش هوایی برخوردار هستند، همچنان ادامه دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید