.
.
.

غنی خطاب به طالبان: زانوی‌تان را در میدان جنگ می‌شکنیم

اعضای مجلس نمایندگان و مجلس سنای افغانستان در اعلامیه‌ای از گروه طالبان خواستند از خشونت دست بردارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

محمد اشرف غنی، رئیس‌جمهوری افغانستان، در نشست فوق‌العاده شورای ملی این کشور خطاب به گروه طالبان گفت، یا در میز مذاکره صلح زانو به زانو می‌نشینیم یا زانوی طالب را در میدان جنگ می‌شکنیم.

به دنبال افزایش حملات تهاجمی طالبان در افغانستان، نشست فوق‌العاده شورای ملی این کشور، به درخواست محمد اشرف غنی، دوشنبه، 2 اوت (11 اسد) در کابل برگزار شد.

در این نشست رئیس‌جمهوری افغانستان، دو راه را برای گروه طالبان پیشنهاد کرد: «انتخاب خود را کرده‌ایم؛ یا در میز مذاکره زانو به زانو می‌نشینیم یا زانوی طالب را در میدان‌ جنگ می‌شکنیم.»

او علاوه کرد، اکنون باید گروه طالبان و حامیان آنان از این دو راه یکی را انتخاب کند.

غنی تاکید کرد، گروه طالبان در خشونت و ظلم نسبت به گذشته شدیدتر شده و او در نیت این گروه و حامیان آنان، فتنه را می‌بیند. غنی گفت: «نتیجه‌گیری که طرفداران جمهوریت کرده این است که در ضمیر طالبان صلح وجود ندارد.»

به گفته وی، افغانستان در سه ماه گذشته، با یک حالت غیر مترقبه روبرو شده و مورد هجوم و تبلیغات در داخل و خارج از این کشور قرار گرفته است.

غنی در ادامه گفت: «اکنون وقت اتحاد و همبستگی است. فرصت برای جدا ساختن سلامت و ملامت نیست. تمرکز امروز من بر وحدت و یک‌پارچگی ماست. امروز در معرض یک آزمون کلان ملی قرار داریم. آیا با داشتن تمدن چند هزار ساله، در مقابل یک مشت اجیر شده از پا می‌افتیم؟»

در پایان این نشست، اشتراک کنندگان با صدور یک اعلامیه، حمایت خویش از نظام جمهوری، قانون اساسی، آزادی بیان، مشارکت زنان و نیروهای دولتی را اعلام کردند.

همچنان نمایندگان مجلس و سناتوران افغانستان، در اعلامیه‌ای مشترک شان از گروه طالبان خواستند که از خشونت دست بردارد و گفت‌وگوهای صلح را جدی بیگیرند.

این نشست فوق‌العاده، در حالی برگزار شد که دامنه‌ای حملات تهاجمی طالبان ضمن افزایش در روستاها به مراکز و شهرهای بزرگ رسیده است و شهرهای هرات، هلمند و قندهار از چند روز به این‌سو هدف تهاجم طالبان قرار دارد.