.
.
.

سفر هیئت افغانستان به پاکستان برای بررسی قضیه ربوده‌شدن دختر سفیر

با ادامه درگیری‌ها در افغانستان بر شدت تنش‌ها میان کابل و اسلام‌آباد نیز افزوده شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

به منظور بررسی قضیه ربوده‌شدن و شکنجه‌ «سلسله علی‌خیل»، دختر سفیر افغانستان در اسلام آباد، یک هئیت از سوی دولت افغانستان به پاکستان سفر کرده است.

خبرنگار «العربیه» در افغانستان گزارش داد، گران هیواد، سخن‌گوی وزارت امور خارجه افغانستان، امروز دوشنبه 2 اوت (11 اسد) از اعزام این هئیت به رسانه‌های داخلی این کشور خبر داده، اما در مورد آن جزئیات بیشتر ارائه نکرده است.

سلسله علی‌‌خیل، دختر نجیب‌الله علی‌‌خیل، سفیر افغانستان در اسلام‌آباد، پایتخت پاکستان 16 ژوئیه ربوده شده و ساعاتی پس از شکنجه، آزاد شد.

در پی آن، وزارت امور خارجه افغانستان بیانیه ربوده‌شدن دختر سفیر افغانستان را اقدامی «شنیع» عنوان کرده و آن را تقبیح کرد.

این وزارتخانه همچنین نسبت به امنیت و مصونیت دیپلمات‌ها و اعضای خانواده‌‌های‌شان در پاکستان ابراز نگرانی کرد.

به دنبال آن، کابل 18 ژوئیه، (27 سرطان) سفیر و بقیه دیپلمات‌هایش را از پاکستان فرا خواند.

وزارت خارجه افغانستان با نشر بیانیه‌ای ضمن تایید این خبر در حساب توییتری خود نوشت: «به‌دنبال رویداد اختطاف دختر سفیر افغانستان در پاکستان، رهبری دولت جمهوری اسلامی افغانستان سفیر و دیپلومات٬های ارشد افغانستان مقیم اسلام آباد را، الی رفع کامل تهدیدات امنیتی به‌شمول گرفتاری و محاکمه ربایندگان، به کابل فراخواند.»

یک روز بعد از آن، وزارت امور خارجه پاکستان سفیرش در افغانستان را فراخواند و رشید احمد، وزیر داخله پاکستان این حادثه را «توطئه بین‌المللی» توصیف کرد.

این حادثه پس از آن اتفاق افتاد که با ادامه درگیری‌ها در افغانستان بر شدت تنش‌ها میان کابل و اسلام‌اباد نیز افزوده شده است.

گفتنی است که مقامات افغان و آمریکا همواره دو کشور همسایه، پاکستان و ایران را به حمایت از طالبان متهم کرده‌اند، اما اسلام‌آباد و تهران این اتهام‌ را رد می‌کنند.

اکنون دیده شود که سفر این هئیت افغانستان به پاکستان، برای کاهش تنش‌ها میان این دو کشور همسایه مرحم خواهد شد یا خیر.