.
.
.

حملات طالبان به زندان هلمند و دروازه‌های شهر هرات عقب رانده شد

455 طالب کشته و 232 طالب دیگر زخمی شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

همزمان با شعله‌ور شدن آتش نبرد در پنج شهر بزرگ افغانستان، وزارت دفاع ملی این کشور از خسارات سنگین طالبان در 24 ساعت گذشته خبر داده و اعلام کرد که حملات طالبان در برخی از شهرها عقب رانده شده است.

این وزارت، امروز دوشنبه 2 اوت (11 اسد) اعلام کرد که در عملیات هوایی نیروهای ارتش افغانستان و دیگر عملیات‌ نظامی و نیروهای بسیج مردمی، طی 24 ساعت گذشته در این کشور 455 طالب کشته و 232 طالب دیگر زخمی شده‌اند.

در اعلامیه وزارت دفاع ملی افغانستان آمده است، شب گذشته گروه طالبان به زندان ولایت (استان) هلمند، حمله کردند که در نتیجه درگیری نیروهای امنیتی و دفاعی با کمک نیروهای هوایی، 40 طالب کشته و دو طالب دیگر زخمی شدند.

همزمان وزارت امور داخله این کشور، در صحفه فیس‌بوک‌ اش نوشت: «عملیات تعرضی نیروهای امنیتی و دفاعی کشور به هدف نابودی دشمن در بخش‌های ناامن شهر لشکرگاه مرکز ولایت هلمند ادامه داشته و به زودترین فرصت پاک‌سازی خواهد شد.»

در همین حال، خبرنگار «العربیه» در افغانستان گزارش داد، از ولایت هرات در غرب نیز خبر رسیده که حملات گروه طالبان به دروازه‌های ورودی شهر هرات، با شکست مواجه شده است.

این درحالی است که روز گذشته نیروهای تازه نفس و قطعات خاص پولیس برای مبارزه با طالبان وارد هرات شدند.

از سوی دیگر، دفتر رسانه‌های مقام ولایت هرات اعلام کرد که در نتیجه حملات نیروهای امنیتی، دفاعی، نیروهای بسیج مردمی و حملات هوایی، در 24 ساعت گذشته 100 طالب در اطراف شهر هرات کشته شده و تعدادی نیز زخمی شده‌اند.

در اعلامیه آمده است، به دلیل تجمع طالبان در مناطق مسکونی، صدها خانواده که در میان آنان زنان و کودکان نیز شامل است خانه‌های‌شان را ترک کرده و آواره شده‌اند.

همزمان وزارت دفاع ملی افغانستان، نیز در پیوند به درگیرهای این ولایت اعلام کرد که روز گذشته نیروهای دفاعی، امنیتی، کوماندوها و بسیج مردمی با حمایت نیروهای هوایی در مربوطات ولسوالی‌های گذره، انجیل، چشت شریف و مرکز این ولایت، طالب را هدف حملات قرار دادند.

به نقل از اعلامیه، همچنان در این عملیات‌، دو موتر و مقدار زیادی سلاح و تجهیزات طالبان نیز تخریب شده است.

از سوی دیگر وزارت دفاع ملی افغانستان، از هدف قرار دادن مواضع طالبان در شاهراه جوزجان – سرپل خبر داده است و افزود، در حمله هوایی بر مواضع طالبان در این شاهراه 34 طالب کشته و 21 طالب دیگر زخمی شدند.

بر اساس اعلامیه وزارت دفاع، در ولایت زابل نیز در حملات نیروهای امنیتی و دفاعی شب گذشته، هشت طالب به شمول یکی از فرماندهان کلیدی آنان بنام «سجاد»، مشهور به یارو کشته و 12 طالب دیگر به شمول «محمود»، مشهور به سجاد زخمی شده است.

منابع امنیتی افغانستان از کشته یا زخمی شدن سربازان دولتی اما چیزی نگفته‌اند.