.
.
.

افغانستان؛ خبرنگاران بازداشت شده هم‌دست طالبان از آب درآمدند

یکی از این خبرنگاران به دروغ خود را گزارشگر خبرگزاری شینهوای چین معرفی کرده بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان با نشر خبرنامه‌ای، پس از گذشت حدود یک هفته از بازداشت چهار خبرنگار در قندهار اعلام کرد که این خبرنگاران با طالبان هم‌دست بودند.

ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان روز یک‌شنبه 1 اوت (10 اسد) اعلام کرد که این چهار خبرنگار علاوه بر دست داشتن با گروه طالبان، در گذشته نیز مرتکب تخلفات متنوع و باج‎گیری از مسئولان حکومتی و تاجران از آدرس خبرنگاری بوده‌اند اما بارها با وساطت و شفاعت نهادهای حامی خبرنگاران از زندان رها شده‌اند.

بسم‌الله وطن‌دوست مسئول رادیو «د ملت غژ»، قدرت‌الله سلطانی و محب‌الله عبیدی کارمندان این رادیو و ثناءالله صیام، خبرنگار «دروغی» شینهوای چین در قندهار با شماری از سران طالبان به شمول ملا گل آغا، مولوی منظور، مسئول استخبارات گروه طالبان، جنرال مبین و فیض‌الله دو تن از کارمندان سازمان استخبارات پاکستان، ملا یعقوب عمری مسئول نظامی گروه طالبان دیدار کرده‌اند.

به گفته ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان، هدف از این دیدار و مصاحبه «قباحت‌زادیی و منزه‌ جلوه‌دادن گروه طالبان» بوده است.

در خبرنامه آمده است که خبرنگاران بازداشت شده در تلاش چشم‌پوشی از اعمال «ضدانسانی این گروه تروریستی» در ولایت‌های مختلف از جمله حادثه «اسپین‌بولدک» قندهار بوده و از این طریق می‌خواستند که افکار عمومی را به نفع طالبان تغییر دهند.

این نهاد امنیتی افغانستان همچنان اعلام کرد «رادیوی صدای ملت»، جواز نشراتی از وزارت اطلاعات و فرهنگ این کشور نداشته و به طور غیرقانونی فعالیت می‌کرده است. علاوه بر این، خبرگزاری شینهوای چین نیز داشتن خبرنگار به اسم ثناءالله صیام در افغانستان را رد کرده و گفته است که این خبرنگار از نام این خبرگزاری سوءاستفاده کرده است.

قبل از این سازمان «عفو بین‌الملل»، از حکومت افغانستان خواسته بود که چهار خبرنگار محلی را که در بند امنیت ملی این کشور به سر می‌برند، آزاد کند.

اما وزارت امور داخله افغانستان در واکنش گفته بود، این خبرنگاران به اتهام «تبلیغ برای دشمن» بازداشت شده‌اند.

میرویس استانکزی سخن‌گوی وزارت امور داخله افغانستان گفته بود، حکومت افغانستان به آزادی بیان احترام دارد ولی برای آزادی بیان هم حدود مشخصی در قانون اساسی و سایر قوانین نافذه‌ی این کشور تعریف شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم