دولت افغانستان: 20 قریه در شهر تالقان از کنترل طالبان خارج شد

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان: طالبان در اسپین بولدک مرتکب «جنایت جنگی» شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

با گسترش درگیری‌ها میان نیروهای دولتی افغان و گروه طالبان، وزارت امور داخله افغانستان، از آزادسازی 20 قریه در شهر تالقان مرکز ولایت تخار، از دست طالبان، خبر داد.

وزارت امور داخله و دفاع افغانستان جمعه 30 ژوئیه (8 اسد)، با نشر تصاویر و خبرنامه‌ای اعلام کرد که نیروهای امنیتی، دفاعی و مقاومت مردمی، صبح جمعه، عملیات پاکسازی این روستاها در شهر تالقان از وجود طالبان را آغاز کرده و تاکنون موفق به آزادسازی 20 قریه در حوزه اول و چهارم این شهر، از دست طالبان شدند.

این وزارت‌خانه با تاکید این‌که عملیات برای بیرون راندن طالبان از این مناطق همچنان ادامه خواهد داشت، جزئیات دقیقی از تلفات طالبان یا نیروهای دولتی در این عملیات ارائه نکرد.

دو جنگجوی طالبان که از سوی سربازان افغان دستگیر شدند
دو جنگجوی طالبان که از سوی سربازان افغان دستگیر شدند

با این وجود اما در خبرنامه وزارت دفاع آمده که در این عملیات 6 تن از عناصر گروه طالبان به اسارت درآمده و ده‌ها تن دیگر کشته و زخمی شدند.

وزارت امور داخله افغانستان، همچنان اعلام کرد، عملیات پاک‌سازی ولسوالی «نجراب» از ولایت کاپیسا نیز از نیمه‌های شب پنج‌شنبه آغاز شده و تاکنون تعدادی از قریه‌های این ولسوالی از وجود طالبان، پاک‌سازی شده است.

سرباز افغان در حال بررسی جنگجوی طالبان پس از بازداشت وی
سرباز افغان در حال بررسی جنگجوی طالبان پس از بازداشت وی

این وزارتخانه همچنین گفته که عملیات پاک‌سازی در نجراب را نیروهای دولتی و مقاومت مردمی افغان، به پیش می‌برند. بنا به اعلام این وزارتخانه در این درگیری‌ها 21 جنگجوی طالبان کشته شدند.

حمله به دفتر سازمان ملل در هرات

از سویی و بنا به اعلام سازمان ملل جنگجویان طالبان جمعه به دفتر این سازمان بین‌المللی حمله کردند که در نتیجه آن یک نگهبان این نهاد کشته شد.

بنا به اعلام سازمان ملل، در حمله طالبان به دفتر این سازمان و چند مکان دیگر در شهر هرات علاوه بر نگهبان این نهاد، چند تن از نیروهای امنیتی افغان کشته و زخمی شدند.

منابع خبری افغانستان علاوه بر حمله طالبان به دفتر سازمان ملل در هرات، از وقوع 2 حمله دیگر طالبان در این ولایت خبر دادند که طی این حملات 21 نفر زخمی شدند.

جنایت جنگی در اسپین بولدک

از طرفی کمیسیون حقوق بشر افغانستان، جمعه از وقوع جنایت جنگی در ولسوالی «اسپین بولدک»، توسط طالبان خبر داد و در این رابطه اعلام کرد که این گروه با هدف انتقام‌جویی دست به کشتار کارمندان دولتی و غیرنظامیان افغان زده‌اند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان تاکنون هویت 40 غیرنظامی، که توسط طالبان در اسپین بولدک به قتل رسیده‌اند را شناسایی کرده است.

به گفته این کمیته این افراد کشته شده هیچ نقشی در درگیری‌ها نداشتند و تنها به این دلیل که کارمندان سابق، برحال یا هم از حامیان حکومت بودند به قتل رسید‌ه‌اند که از نظر این کمیسیون، این اقدام طالبان «نقض صریح حقوق بشر» و «جنایت جنگی» است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید