کمیسیون حقوق بشر: طالبان در اسپین بولدک به کشتار انتقام‌جویانه غیرنظامیان دست زدند

کمیسیون حقوق بشر افغانستان، از جنایت جنگی در ولسوالی «اسپین بولدک»، توسط گروه طالبان خبر داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

کمیسیون حقوق بشر افغانستان، از جنایت جنگی در ولسوالی «اسپین بولدک»، توسط گروه طالبان خبر داده و اعلام کرد که این گروه با هدف انتقام‌جویانه از کارمندان دولتی و کسانی که از نیروهای امنیتی افغانستان حمایت کرده است دست به کشتار غیر نظامیان زده است.

این کمیسیون، شب گذشته، 29 ژوئیه (7 اسد)، نتایج بررسی‌هایش در مورد ادعای کشتار غیر نظامیان در ولسوالی اسپین بولدک را به نشر رساند که نشان می‌دهد طالبان، در این ولسوالی جنایت جنگی مرتکب شده است.

کمیسیون حقوق بشر، طی بررسی‌های خویش برای مستندسازی این موضوع، در کنار استفاده از معلومات منابع معتبر، با شماری از خانواده‌های قربانیان و شاهدان عینی در ولسوالی اسپین بولدک مصاحبه کرده است.

در گزارش این کمسیون آمده است: «طالبان بدون اعتنا و التزام به قواعد حقوق بشردوستانه بین‌المللی، به قتل و کشتار انتقام‌جویانه افراد غیر نظامی پرداخته است و نیز در این روایدد، اموال شماری از باشندگان محل به شمول اموال مربوط به مسئولان قبلی و کنونی ادارات دولتی غارت و چپاول شده است.»

در گزارش کمیسیون حقوق بشر، آمده است که چند روز قبل پس از سقوط اسپین بولدک، نیروهای امنیتی افغانستان، برای بازپس‌گیری این ولسوالی عملیات نظامی را راه اندازی کردند که با حمایت و استقبال مردم محل روبرو شد، عملیاتی که در آن نیروهای امنیتی موفق نشدند این ولسوالی را از وجود طالبان پاک‌سازی کند.

پس از آن طالبان با راه اندازی عملیات تصفیوی و به‌دست گرفتن برخی مناطق همجوار بازار این ولسوالی، به تعقیب کارمندان سابق و کنونی حکومت و همچنان حامیان حکومت پرداختند که برخی از آنان را از خانه‌های‌شان بیرون نموده به قتل رساندند که تاکنون اجساد شماری از آن‌ها شناسایی شده است. انگیزه‌های شخصی و خصومت‌های قبلی نیز در کشتار غیر نظامیان از سوی طالبان دخیل بوده است.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان تاکنون هویت 40 غیر نظامی، که توسط طالبان در اسپین بولدک به قتل رسیده را شناسایی کرده که این افراد هیچ نقشی در درگیری‌ها نداشتند و تنها به این دلیل که کارمندان سابق، برحال یا هم از حامیان حکومت بودند به قتل رسید‌ه‌اند که از نظر این کمیسیون، این کار نقض صریح حقوق بشر و جنایت جنگی است.

این کمیسیون در اعلامیه خود از طرف‌های درگیر جنگ بخصوص طالبان خواست: «به مکلفیت‌های قانونی خود برای حفاظت از جان و تمامیت جسمی افراد غیرنظامی عمل کنند و از حملات انتقام‌جویانه و تخریب تاسیسات دولتی و عام‌المنفعه و خصوصی خودداری کند.»

با این حال دیروز پنج‌شنبه، 29 ژوئیه (7 اسد)، وزارت دولت در امور صلح افغانستان، از کشته‌شدن 2566 غیر نظامی، در حملات طالبان، طی چهار ماه گذشته در این کشور خبر داده و گفته بود در این 3021 غیر نظامی نیز زخمی شده است.

به گفته این وزارت، این تعداد شهروند افغانستان در نتیجه 93 حمله انتحاری، 650 حمله راکتی (موشکی)، 1675 مورد انفجار ماین (مین)، 866 مورد ترور و کشتار هدفمند، و 623 مورد درگیری‌های زمینی توسط طالبان کشته شده است.

بر اساس گزارش وزارت دولت در امور صلح، از این تعداد کشته‌شدگان 1466 مرد، 650 زن و 925 نفر دیگر را کودکان تشکیل می‌دهند. در میان زخمیان نیز 1850 مرد، 290 زن و 855 کودک شامل است.

گزارش این وزارت افزوده است که گروه طالبان در هر ماه 35 درصد حملات نظامی خود را در افغانستان افزایش داده است. مسدود شدن 612 مکتب (مدرسه) و محروم شدن 42 درصد از دانش آموزان پیامد دیگر افزایش حملات طالبان در افغانستان به شمار میرود.

از سوی دیگر وزیر خارجه استرالیا، از کشتار و شکنجه‌ غیر نظامیان توسط طالبان در افغانستان، ابراز نگرانی کرده و از طالبان خواست، به‌خاطر دسترسی به صلح باید به تعهدات خویش پایبند باشد.

وزارت خارجه افغانستان، روز گذشته در یک خبرنامه گفت که «محمد حنیف اتمر»، وزیر خارجه افغانستان با «ماریس پین»، وزیر خارجه استرالیا، گفت‌وگوی تلفنی داشته و وزیر خارجه استرالیا گفته است، کشورش از صلح عادلانه، مستمر و آبرومندانه در افغانستان حمایت می‌کند.

وزر خارجه استرالیا، گفته است، کشتار و شکنجه‌ای غیر نظامیان، به‌خصوص زنان و دختران در افغانستان نگران‌کننده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید