خسارت طالبان در 24 ساعت گذشته؛ 226 کشته و 135 زخمی

این تعداد طالب، در ولایت‌های کنر، پکتیا، میدان وردک، قندهار، هرات، جوزجان، هلمند، بغلان و کابل، پایتخت این کشور کشته و زخمی شده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

وزارت دفاع ملی افغانستان، از کشته‌شدن 226 طالب، و زخمی‌شدن 135 طالب دیگر در یک شبانه روز گذشته در این کشور خبر داد که از این میان تنها در ولایت (استان)، هلمند، در جنوب این کشور، 65 طالب به شمول دو عضو القاعده پاکستان، از پا درآمده است.

این وزارت، امروز جمعه، 30 ژوئیه (8 اسد)، در یک خبرنامه اعلام کرد که در حملات هوایی، عملیات تصفیوی نیروهای ارتش و حملات متقابل، 226 طالب در افغانستان کشته و 135 طالب دیگر به شمول یکی از فرماندهان برجسته‌ آنان، طی بیست و چهار ساعت گذشته زخمی شده‌اند.

بر اساس این خبرنامه، طی این مدت، 15 حلقه ماین (مین) مختلف نیز کشف و خنثی شده است. در چندین عملیات‌ یک طالب دیگر و مقداری سلاح و تجهیزات جنگی طالبان توسط نیروهای امنیتی افغانستان تخریب شده است.

وزارت دفاع گفته است که این تعداد طالب، در ولایت‌های (استان‌های)، کنر، پکتیا، میدان وردک، قندهار، هرات، جوزجان، هلمند، بغلان و کابل، کشته و زخمی شده‌اند.

وزارت دفاع ملی افغانستان، توضیح داد که نیروهای ارتش، کوماندو و بسیج مردمی، با حمایت نیروهای هوایی، روز گذشته، 29 ژوئیه (7 اسد)، در ولسوالی‌های «گذره»، «کرخ» و «سیاوشان»، ولایت هرات، گروه طالبان را هدف حمله قرار داده که در نتیجه‌ آن 52 طالب کشته و 47 طالب دیگر زخمی شدند.

همچنان در دیگر حمله هوایی نیروهای ارتش افغانستان بر مواضع طالبان در ولسوالی «غوربان»، این ولایت 13 طالب کشته و 22 طالب دیگر زخمی شد. در این حمله، 7 موتر (ماشین)، و مقدار سلاج و تجهیزات طالبان نیز از بین برده شده است.

همزمان با افزایش حملات طالبان در افغانستان، نیروهای ارتش این کشور نیز عملیات نظامی، بخصوص حملات هوایی خویش بر مواضع طالبان را افزایش داده‌اند. به‌تازگی وزارت دفاع افغانستان اعلام کرد که در برخی مناطق نیروهای امنیتی این کشور از حالت دفاعی به حالت تهاجمی تغییر موضع داده است.

کشته‌شدن طالبان در این ولایات در حالی است که کمیسیون حقوق بشر افغانستان، از جنایب جنگی در ولسوالی «اسپین بولدک»، توسط این گروه خبر داده و اعلام کرد، این گروه با هدف انتقام‌جویانه از کارمندان دولتی و کسانی که از نیروهای امنیتی افغان حمایت کرده، دست به کشتار غیر نظامیان زده است.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، تاکنون هویت 40 غیر نظامی، که توسط طالبان در اسپین بولدک به قتل رسیده را شناسایی کرده که این افراد هیچ نقشی در درگیری‌ها نداشتند و تنها به این دلیل که کارمندان سابق، برحال یا هم از حامیان حکومت بودند به قتل رسیده‌اند که از نظر این کمیسیون، این کار نقض صریح حقوق بشر و جنایت جنگی است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید