واکنش‌های گسترده به اعدام «خاشه» کمدین معروف افغان توسط طالبان

طالبان دست داشتن در قتل او را رد کرده اما ویدئویی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که نشان می‌دهد، افراد طالبان او را با خود به کشتارگاه می‌برند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یکی از کمدین‌های افغانستان معروف به «خاشه» چند روز پیش کشته شد. گروه طالبان دست داشتن در قتل او را رد کردند اما به تازگی ویدیویی در رسانه‌های اجتماعی منتشر شده که نشان می‌دهد، افراد طالبان او را با خود به کشتارگاه می‌برند.

در این ویدیو دیده می‌شود که شماری از افراد مسلح طالبان نظر محمد مشهور به «خاشه» را در یک موتر (خودرو) نشانده و به صورت‌ او سیلی می‌زنند.

در این ویدیو یکی از این جنگجویان طالبان می‌گوید که او را آویزان (اعدام) کنید.

مقامات افغانستان گفته‌اند، طالبان او را در یک دادگاه صحرایی تیرباران کردند.

شماری از کاربران افغان در رسانه‌های اجتماعی از عدم اعتبار به سخنان طالبان گفته و نوشتند، «طالبان افراد را بدون مرتکب شدن جرمی می‌کشند و سپس دست داشتن در قتل را رد می‌کنند.»

امرالله صالح، معاون اول رئیس‌جمهوری افغانستان در واکنش به این رویداد در صفحهٔ فیس‌بوک‌اش نوشت: «ویدیوی لحظات قبل از اعدام صحرایی خاشه جوان قندهاری نشان می‌دهد که طالب نه به شریعت پابند است، نه محکمه دارد، نه قانون و نه انسانیت.»

شاه حسین مرتضوی، مشاور رئیس‌جمهوری افغانستان در فیس‌بوکش نوشت: «سیلی به صورت خاشه پیام هشدار به همه است. اگر مقاومت نکنیم این سیلی به صورت همه اصابت خواهد کرد. همه حقارت و اسارت را تجربه خواهیم کرد. شاید آن وقت در فضای حاکمیت تک صدایی، کسی برای ما مرثیه هم خوانده نتواند. دست‌های اشغالگر باید از این وطن کوتاه شود. مقاومت تنها گزینه است.»

احمد رومان عباسی از ورزشکاران افغان، در این رابطه نگاشته است: «جرم خاشه چه بود؟ به زبان دیگری: «بِأَيِّ ذَنْبٍ قُتِلَتْ». او که طنز می‌گفت، کمیدین بود و مردم را می‌خنداند، چرا باید چنین وحشیانه و بی‌رحم دستگیر و به قتل برسد؟»

محمد سرور دانش، معاون دوم رئیس‌جمهوری این کشور نیز نوشت: «تیرباران خاشه یکبار دیگر ماهیت دردمنشانه دشمنان این سرزمین و دشمنی آنان را با فرهنگ و هنر و آزادی و آزادگی به نمایش گذاشت.»

رسول ایمان از سینماگران افغان در صفحهٔ فیس‌بوک‌اش نوشت: «کمیدین خوب کشور نظر محمد خاشا را شهید ساختند. حقوق بشر کجاست؟»

قابل ذکر است که نظر محمد (خاشه) عضو پلیس ملی افغانستان نیز بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید