فراخوان دبیرکل ناتو برای گفت‌وگو و پایان دادن به جنگ در افغانستان

استولتنبرگ ضمن تاکید بر ادامه کمک‌های ناتو به کابل، اوضاع امنیتی در افغانستان را «بسیار پر چالش» توصیف کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ینس استولتنبرگ، دبیرکل پیمان آتلانتیک شمالی، «ناتو»، پس از تماس تلفنی با محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، اوضاع امنیتی این کشور را بسیار پرچالش و دشوار توصیف کرد.

استولتنبرگ سه‌شنبه، 27 ژوئیه (5 اسد)، در توییتر نوشت، اوضاع امنیتی افغانستان پر چالش است و باید از راه مذاکره حل شود.

او درباره ادامه کمک‌های ناتو به افغانستان اطمینان‌ خاطر داد و نوشت، ناتو از طریق تامین بودجه، حضور غیرنظامی و آموزش نیروهای دفاعی و امنیتی افغانستان در خارج، به حمایت از این کشور ادامه خواهد داد.

این مقام بلند پایه ناتو، در حالی با رئیس جمهوری افغانستان تلفنی گفت‌وگو کرده و از ادامه کمک‌های ناتو به کابل خبر داده که قرار است تا 11سپتامبر آینده، تمام نیروهای نظامی خارجی این کشور را ترک کند.

با آغاز خروج نیروهای خارجی از افغانستان، گروه طالبان حملات تهاجمی گسترده‌ای را در این کشور انجام داده و طی ماه‌های اخیر، چندین ولسوالی در ولایت‌های مختلف را به کنترل خود درآورد.

اخیرا وزارت دفاع ملی افغانستان از بازپس‌گیری 30 ولسوالی از دست طالبان خبر داده اما سه گذرگاه مهم مرزی همچنان در کنترل طالبان است.

پس از اعلام جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده مبنی بر خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان، اغلب نیروهای ناتو نیز که تعداد آنها به 10 هزار سرباز می‌رسید خاک این کشور را ترک کردند.

فراخوان دبیرکل ناتو برای ازسرگیری مذاکرات صلح و پایان دادن به جنگ در افغانستان در حالی است که گفت‌وگوهای اخیر صلح میان رهبران افغان و گروه طالبان در دوحه پایتخت قطر بدون نتیجه پایان یافت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید