افزایش حملات هوایی ارتش افغانستان؛ تلفات طالبان به 175 کشته و 84 زخمی رسید

وزارت داخله از بازداشت عاملان حمله موشکی به نماز عید در کابل خبر داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

وزارت دفاع ملی افغانستان، از افزایش حملات هوایی به مواضع گروه طالبان در این کشور خبر داده و اعلام کرده است که در این حملات تنها در ولایت (استان) بلخ 81 طالب کشته و 44 تن دیگر آنان زخمی شدند.

این وزارت امروز، 25 ژوئیه در خبرنامه‌ای که در اختیار رسانه‌های داخلی این کشور قرار داده گفته است، در یک شبانه روز گذشته 175 طالب کشته و 84 طالب دیگر نیز زخمی شدند و بیشترین تلفات در ولایت بلخ در شمال افغانستان به طالبان وارد شده است.

بر بنیاد خبرنامه وزارت دفاع ملی افغانستان، این تعداد طالب در ولایت‌های بلخ، پکتیا، لوگر، قندهار، هرات، غزنی، جوزجان، سمنگان، سرپل، ننگرهار، کندز، بغلان، بدخشان و هلمند در درگیری‌ها و حملات متقابل طالبان کشته و زخمی شده‌اند.

خبرنامه افزوده است که در این مدت 9 ماین (مین) که از سوی طالبان در نقاط مختلف افغانستان برای آسیب رساندن به نیروهای امنیتی و شهروندان جابجا شده بود کشف و خنثی شده است. همچنان سلاح و برخی تجهیزات دیگر طالبان نیز تخریب شد.

از سوی دیگر وزارت امور داخله افغانستان نیز، از دستگیری طراح اصلی حملات راکتی به ارگ ریاست جمهوری در روز عید قربان خبر داده و گفت که طراح اصلی با سه همکار دیگر خود در عملیات نیروهای قطعات خاص پولیس از حوزه (پنجم) شهر کابل بازداشت شده است.

گفتنی است که نمازگزاران به شمول رئیس جمهوری و مقامات ارشد افغانستان که در روز عید قربان در ارگ ریاست جمهوری مشغول ادای نماز عید بودند هدف حملات راکتی قرار گرفتند؛ سه راکت در اطراف ارگ ریاست جمهوری افغانستان آرامش نمازگزاران را برهم زد، اما بنا بر گزارش پولیس فرود آمدن این راکت‌ها تلفاتی در پی نداشت.

بر اساس گزارش خبرنگار «العربیه» در کابل، میرویس استانکزی، سخن‌گوی وزارت امور داخله افغانستان گفته است، طراح اصلی حملات راکتی به ارگ، شخصی به نام «مومن» است که عضو گروه طالبان است. مومن در شماری از حملات سازمان یافته‌ دیگر در ولسوالی پغمان کابل نیز دخیل بوده است.

تاکید وزیر دفاع آمریکا بر جلوگیری از پیشروی طالبان

لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا، به‌تازگی گفته است که ارتش افغانستان، باید در گام نخست سرعت پیش‌روی طالبان را کاهش دهد.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، آستین، شنبه 24 ژوئیه (2 اسد) در جریان دیدار از آلاسکا، به خبرنگاران گفت، ارتش افغانستان، در حال مستحکم‌ کردن مواضع خود در مراکز مهم است.

او افزود: «درباره‌ این که آیا این استراتژی می‌تواند جلوی پیش‌روی طالبان را بگیرد و یا خیر، حرفی نمی‌زنم؛ اما فکر می‌کنم اولین کار، باید این باشد که اطمینان حاصل شود تا سرعت پیش‌روی طالبان کاهش یابد. بعد از آن، آزادسازی مناطق آغاز شود.

پیش از این ژنرال مارک میلی، فرمانده ستاد ارتش آمریکا از استحکام بخشیدن مواضع نیروهای امنیتی افغانستان در شهرها و مراکز سخن گفته و افزوده بود که آنان برای جلوگیری از تلفات شهروندان این کشور تمرکز دارد و بیشترین جمعیت در شهرها و مراکز به سر می‌برند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید