افغانستان؛ کشته و زخمی شدن نزدیک به 450 طالب طی یک روز

دفتر مطبوعاتی ولایت هرات اعلام کرد که از حمله گسترده‌ طالبان بر پاسگاه‌های محافظتی بند «سلما» در این ولایت جلوگیری شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

وزارت دفاع ملی افغانستان امروز شنبه 24 ژوئیه در یک خبرنامه از کشته شدن 256 طالب و زخمی شدن 176 طالب دیگر طی بیست و چهار ساعت گذشته در ولایت‌های (استان‌های) مختلف خبر داده و گفته که در این درگیری‌ها مقداری سلاح و مهمات طالبان نیز نابود شده است.

براساس خبرنامه وزارت دفاع ملی این کشور، این تعداد طالب در ولایت‌های لغمان، نورستان، کنر، غزنی، ننگرهار، پکتیا، قندهار، هرات، بلخ، جوزجان، هلمند، کاپیسا و کندز در عملیات نیروهای امنیتی کشته و مجروح شدند.

این وزارت همچنان گفته است که در یک شبانه روز گذشته 21 حلقه ماین (مین) که در نقاط مختلف افغانستان، توسط طالبان برای هدف قرار دادن نیروهای امنیتی و شهروندان این کشور جابجا شده بود توسط نیروهای امنیتی افغان کشف و خنثی گردیده است.

همزمان دفتر مطبوعاتی ولایت هرات اعلام کرد که از حمله گسترده‌ طالبان بر پاسگاه‌های محافظتی بند «سلما» در این ولایت جلوگیری شده است.

بند سلمان
بند سلمان

جنگجویان طالبان جمعه 23 ژوئیه مسیرهای منتهی به بند سلما در ولسوالی «چشت» را ماین گزاری و حملات گسترده نظامی بر این بند را سازماندهی کرده بودند که با کمین نیروهای امنیتی مواجه گردیدند.

بر بنیاد خبرنامه‌ای که از سوی مقامات ولایت هرات به نشر رسیده در این کمین دو طالب کشته و پنج تن دیگر زخمی شدند، همچنان چهار حلقه ماین دست ساز که از قدرت تخریبی بالای برخوردار بود توسط نیروهای امنیتی کشف شد.

بند سلما یکی از بزرگترین بندهای آب‌گیر در غرب افغانستان است که با هزینه 290 میلیون دالر (دلار) توسط هند ساخته شد. ایجاد این بند اعتراض مقامات جمهوری اسلامی ایران را نیز مبنی به کاهش آب در ایران به همراه داشت. تهران از سوی مقام‌های افغان به دست داشتن در حملات بر این بند متهم است.

طی روزهای اخیر برخی از ولسوالی‌های هرات میان نیروهای امنیتی و گروه طالبان دست به دست شده است. طالبان اکنون به غیر از بند سلما کنترول دیگر مناطق ولسوالی چشت هرات را در اختیار دارد.

تداوم کمک‌های آمریکا

از سوی دیگر، با افزایش خشونت‌ها و حملات طالبان، ارگ ریاست جمهوری افغانستان، از تداوم کمک‌های آمریکا با نیروهای امنیتی و دفاعی این کشور خبر داده است.

بر اساس اعلامیه ارگ ریاست جمهوری «محمد اشرف غنی» رئیس جمهوری این کشور شب گذشته با «جو بایدن» رئیس جمهوری آمریکا صحبت تلفونی داشته و بایدن از تداوم کمک‌های کشورش به نیروهای امنیتی افغان اطمینان داد.

بایدن در حالی از ادامه همکاری‌های ایالت متحده به افغانستان اطمینان می‌دهد که با خروج نیروهای این کشور از افغانستان، جنگ و خشونت طالبان به گونه‌ای بی‌پیشنه افزایش یافته و طالبان بخش‌هایی از خاک این کشور را به تصرف خود در آورده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید