آمریکا حملات طالبان علیه مترجمان افغان را محکوم کرد

جالینا پورتر: از طالبان می‌خواهیم این‌گونه حملات را متوقف کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده حملات هدفمند طالبان به مترجمان سربازان ایالات متحده در افغانستان و تخریب زیرساخت‌ها در این کشور را محکوم کرد.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، جالینا پورتر، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در یک نشست خبری روز جمعه، 23 ژوئیه، گفت: «ما حملات هدفمند به مترجمان، تخریب زیرساخت‌ها و همچنین حملات علیه مردم افغانستان را شدیداً محکوم می‌کنیم.»

براساس این گزارش، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت، از طالبان می‌خواهیم از انجام این حملات توسط نیروهایش جلوگیری کند.

به تازگی شبکه خبری «سی‌ان‌ان» در گزارشی اعلام کرد که طالبان «سهیل پردیس»، مترجم افغان نیروهای آمریکایی را در مسیر کابل – خوست دستگیر کرده و سپس سر بریدند.

براساس گزارش شبکه «سی‌ان‌ان»، گروه طالبان حدود دو هفته بعد از آغاز خروج سربازان بیگانه از افغانستان، سهیل پردیس، یکی از مترجمان نیروهای آمریکایی را در تاریخ 12 مه (22 ثور) پس از دستگیری، سر بریده‌اند.

بنا به این گزارش، پردیس 32 ساله در حال رانندگی بوده که با ایست بازرسی جنگ‌جویان طالبان برخورد کرده است، او با سرعت دادن موتر خود قصد عبور از ایست بازرسی را داشته، اما جنگ‌جویان طالب موتر او را به رگبار گلوله بستند. پس از متوقف شدن موتر پردیس، جنگ‌جویان طالبان این مترجم افغان را از موتر بیرون آورده و سرش را از تنش جدا کردند.

از سوی دیگر، انتقاد وزارت خارجه آمریکا از تخریب زیرساخت‌های افغانستان از سوی طالبان در حالی است که فواد امان، معاون سخنگوی وزارت دفاع ملی این کشور جمعه 23 ژوئیه در توییتی با نشر تصاویر از تخریب جاده‌های ولسوالی «کرخ» هرات از سوی طالبان نوشت:«وقتی طالبان به منطقه‌ای می‌رسند، اولین کاری که می‌کنند تخریب زیرساخت‌ها است.»

او نوشت: «طالبان تروریست با انفجار بمب جاده‌های ولسوالی کرخ هرات را تخریب کردند اما نیروهای امنیتی به زودی مناطق ویران شده در این منطقه را بازسازی خواهد کرد.»

شرط طالبان برای صلح: محمد اشرف غنی کنار برود

از سویی طالبان جمعه اعلام کردند که شرط این گروه برای رسیدن به صلح این است که محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان کنار برود.

سهیل شاهین، سخنگوی گروه طالبان جمعه در مصاحبه‌ با «آسوشیتد پرس» گفت، تا زمانی که محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان کنار نرود و حکومت جدیدی از طریق مذاکره سر کار نیاید، صلح در افغانستان برقرار نخواهد شد.

اخیرا طالبان ادعا کردند که کنترل 90 درصد از مرزهای افغانستان را به دست گرفته‌اند. این ادعای آنان اما از سوی وزارت دفاع ملی این کشور تکذیب شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید