شرط طالبان برای صلح: محمد اشرف غنی کنار برود

طالبان اعلام کردند تا زمانی ‌که رئیس جمهوری کنار نرود و حکومت جدیدی از طریق مذاکره سر کار نیاید، صلح در افغانستان ‌برقرار نخواهد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

طالبان به تازگی اعلام کردند که شرط این گروه برای رسیدن به صلح این است که محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان کنار برود.

سهیل شاهین، سخنگوی گروه طالبان جمعه، 23 ژوئیه، در مصاحبه‌ با «آسوشیتد پرس» گفت، تا زمانی ‌که محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان کنار نرود و حکومت جدیدی از طریق مذاکره سر کار نیاید، صلح در افغانستان ‌برقرار نخواهد شد.

به گزارش این خبرگزاری، سهیل شاهین با بیان این‌که طالبان خواهان انحصار قدرت در افغانستان نیست، تاکید کرد که در این کشور تا تشکیل یک دولت جدید به موجب مذاکرات در کابل و کنار رفتن اشرف غنی از ریاست جمهوری، صلح نخواهد شد.

سخنگوی طالبان با بیان اینکه تا زمانی که دولت فعلی کابل کنار نرود صلح در افغانستان برقرار نمی‌شود، گفت: «با روی کار آمدن یک دولت قابل قبول سلاح خود را به زمین می‌گذاریم.»

شاهین، رییس‌ جمهوری افغانستان را «جنگ‌طلب» خوانده و گفت: «حتی در روز اول عید قربان، از ‌حمله به طالبان سخن گفته است.»

او افزود: «من می‌خواهم این موضوع را مشخص کنم که طالبان به انحصار قدرت اعتقادی ندارد؛ به این دلیل که هر دولتی که در گذشته در صدد انحصار قدرت در افغانستان بوده، دولت موفقی نبوده ‌است… ما نمی‌خواهیم همان فرمول را تکرار کنیم.»

او با اشاره به سقوط ولسوالی‌ها گفت، طالبان هیچ برنامه‌ای برای گرفتن کابل ندارد و در حال حاضر نیز، از تصرف ولسوالی‌ها دست ‌کشیده است.

سخنگوی گروه طالبان گفت: «مناطقی که به دست ما رسیده و یا نیرو‌های نظامی به ما پیوسته‌‌اند، با میانجی‌گری مردم و مذاکره بوده‌اند، نه از طریق جنگ و درگیری.»

این در حالی است که ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان، پنج‌شنبه، 22 ژوئیه، در گفت‌وگو با خبرگزاری «ریانووستی» روسیه مدعی شد این گروه که همزمان با خروج نیروهای خارجی حملات نظامی خود را در افغانستان آغاز کرده، «کنترل 90 درصد از مرزهای این کشور را به دست گرفته است.»

مجاهد در گفت‌وگو با خبرگزاری دولتی روسیه افزود: «مرزهای افغانستان با تاجیکستان، ازبکستان، ترکمنستان و ایران، یعنی نزدیک به 90 درصد آن، تحت کنترل ما است».

پس از نشر این گزارش، فواد امان معاون سخنگوی وزارت دفاع ملی افغانستان در توییترش این ادعای طالبان را «دروغ سال» خوانده و تکذیب کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید