آمریکا مواضع طالبان در افغانستان را بمباران کرد

جو بایدن: تصمیم‌گیری درباره آینده افغانستان باید به خود افغان‌ها واگذار شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

با توجه به پیشروی‌های سریع ستیزه‌جویان طالبان در افغانستان با آغاز خروج نیروهای آمریکایی از این کشور، ارتش ایالات متحده چهارشنبه 21 ژوئیه 2021 به وقت محلی مواضع طالبان در مناطق مختلف افغانستان را بمباران کرد.

به گزارش خبرگزاری «سی.ان.بی.سی»، جان کربی سخنگوی وزارت دفاع آمریکا «پنتاگون»، روز پنجشنبه با اعلام این قضیه در جریان نشست مطبوعاتی، از ارائه جزئیات بیشتر درباره این حملات خودداری کرد.

از زمانی که اسکات میلر، ژنرال چهار ستاره و آخرین فرمانده نیروهای آمریکایی در افغانستان از مقام خود کناره گرفت و به ایالات متحده بازگشت، این بمباران اولین حمله اعلام‌شدهٔ ارتش آمریکا علیه طالبان در افغانستان بوده است.

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، در ماه آوریل دستور داد تا حدود 1100 پرسنل نظامی آمریکا تا 11 سپتامبر 2021 افغانستان را تخلیه کنند. با این وجود، وی هفته گذشته یک جدول زمانی جدید ارائه داد که مطابق آن مأموریت نظامی آمریکا در افغانستان باید تا 31 اوت پایان یابد.

رئیس‌ جمهوری آمریکا در توجیه تصمیمش برای خارج کردن کامل نیروهای آمریکایی از افغانستان گفت: «ما برای ملت‌سازی به افغانستان نرفته بودیم. تصمیم‌گیری درباره آینده افغانستان باید به خود افغان‌ها واگذار شود.»

ژنرال مارک میلی، رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا، روز چهارشنبه به خبرنگاران گفت که ارتش ایالات متحده بیش از 95٪ از مراحل تخلیه افغانستان را پشت سر گذاشته است.

به گفته میلی، هواپیماهای آمریکایی در طول کمتر از سه ماه بیش از 980 بار پرواز برای خروج پرسنل و تجهیزات از افغانستان انجام داده‌اند. علاوه بر این، تمام پایگاه‌های عملیاتی نظامی در اطراف از کابل به طور کامل به وزارت دفاع و نیروهای امنیتی افغانستان منتقل شده‌اند.

با نظر به تهدید طالبان علیه آن دسته اتباع افغانستان و خانواده‌های‌شان که در دوران حضور آمریکا و نیروهای ائتلاف ناتو در این کشور به آنها کمک کردند، کاخ سفید هفته پیش اعلام کرد که پروازهای تخلیه این شهروندان افغان را آغاز کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید