طالبان ادعا کردند کنترل 90 درصد از مرزهای افغانستان را به دست گرفتند

وزارت دفاع ملی افغانستان این ادعا را «دروغ سال» خواند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان از کنترل 90 درصد از مرزهای افغانستان به دست این گروه، خبر داد.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان، پنج‌شنبه، 22 ژوئیه، در گفت‌وگو با خبرگزاری «ریانووستی» روسیه مدعی شد این گروه که همزمان با خروج نیروهای خارجی حملات نظامی خود را در افغانستان آغاز کرده، «کنترل 90 درصد از مرزهای این کشور را به دست گرفته است». تاکنون صحت این ادعای طالبان از منابع مستقل تایید نشده است.

مجاهد در گفت‌وگو با خبرگزاری دولتی روسیه افزود: «مرزهای افغانستان با تاجیکستان، ازبکستان، ترکمنستان و ایران، یعنی نزدیک به 90 درصد آن، تحت کنترل ما است».

وزارت دفاع ملی افغانستان این ادعا را «دروغ سال» خواند

پس از نشر این گزارش، فواد امان معاون سخنگوی وزارت دفاع ملی افغانستان در توییترش این ادعای طالبان را «دروغ سال» خوانده و آن را تکذیب کرد.

آمادگی طالبان برای تشکیل دولتی فراگیر

از سویی وزارت خارجه روسیه اعلام کرده که طالبان به آن ابلاغ کرده که برای تشکیل دولتی فراگیر به همراه مقامات کابل آمادگی دارد.

اخیرا طالبان ادعا کرد که مساحت‌های وسیعی از خاک افغانستان از جمله حومه‌های شهرها و علاوه بر آن گذرگاه‌های مرزی در شمال و جنوب این کشور را به تصرف خود درآورده است. اما دولت افغانستان همواره این ادعاهای طالبان را رد کرده است.

طالبان کنترل هیچ شهر بزرگی را به دست نگرفته است

از سویی و در واکنش به این تحولات یک مقام وزارت دفاع آمریکا «پنتاگون»، اعلام کرد که طالبان کنترل هیچ شهر بزرگی را در افغانستان به دست نگرفته است.

ژنرال مارک میلی، رئیس ستاد ارتش آمریکا با تاکید این‌که طالبان در حملات اخیر خود در افغانستان، کنترل هیچ شهر بزرگی را به دست نگرفته است، گفت علی‌رغم پیشروی‌های گسترده هیچ تضمینی برای پیروزی این گروه وجود ندارد.

مارک میلی روز چهارشنبه 21 ژوئیه در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت، شبه‌نظامیان طالبان اکنون تقریبا نیمی از مناطق 400 گانه افغانستان را کنترل می‌کنند، اما هیچ یک از شهرهای بزرگ این کشور را در دست ندارد. در حالی که نیروهای امنیتی افغانستان نیروهای خود را برای دفاع از ساکنان شهرهای بزرگ، آماده کرده‌اند.

این در حالی است که مذاکرات اخیر رهبران افغان و این گروه در دوحه قطر بی‌نتیجه پایان یافته است.

این گروه پیشتر اعلام کرده بود که در ایام عید قربان دست به عملیات نظامی نخواهد زد و تنها از مواضع خود دفاع خواهد کرد. از طوفی نیروهای دولتی افغان با ابراز تردید نسبت به ادعای طالبان مبنی بر اعلام آتش‌بس چند روزه در افغانستان می‌گویند که این گروه به منظور تجدید قوا و فراهم کردم ابزار جنگی چنین گامی اتخاذ کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید