طالبان: در ایام عید قربان عملیات نظامی را متوقف می‌کنیم

افغان‌ها می‌گویند طالبان برای فراهم کردن ابزار جنگی اعلام آتش‌بس کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

گروه طالبان که با آغاز خروج نیروهای خارجی از افغانستان توانسته در درگیری‌های پی‌ در پی با نیروهای دولتی افغان بخش‌هایی از این کشور را تصرف کند، اکنون اعلام کرده که در ایام تعطیلات عید قربان دست به عملیات جنگی نخواهد زد.

طالبان روز چهارشنبه 21 ژوئیه، اعلام کرد که در تعطیلات چند روزه عید قربان تنها از مواضع خود دفاع خواهد کرد و دست به عملیات هجومی نخواهد زد. این گروه اما هنوز از اعلام آتش‌بس رسمی خودداری کرده است.

همزمان با آغاز خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان، طالبان عملیات‌های نظامی گسترده‌ای را در بخش‌های وسیعی از خاک این کشور انجام داده است. از آن زمان تاکنون این گروه چند ولایت، شهر، روستا و شماری از گذرگاه‌های مرزی را در شمال و جنوب افغانستان به تصرف خود درآورد.

در همین راستا سخنگوی طالبان بدون اشاره به جزئیات بیشتری به خبرگزاری فرانسه گفت:«من می‌توانم تاکید کنم که ما در طول ایام عید قربان دست به عملیات نظامی نخواهیم زد و تنها از خود دفاع می‌کنیم».

جشن‌های عید قربان در افغانستان، از روز دوشنبه آغاز و تا روز جمعه ادامه دارد.

در تعطیلات گذشته نیز طالبان با اعلام آتش‌بس در برابر نیروهای دولتی، برای شهروندان افغان فضایی از امنیت نسبی در شهرهای این کشور ایجاد کرده بود.

بی‌اعتنایی طالبان به فراخوان‌های صلح

گروه طالبان به دلیل بی‌‌اعتنایی به فراخوان‌های منطقه‌ای و بین‌المللی برای برقراری صلح در افغانستان با انتقادات شدیدی روبرو شده است.

بسیاری از افغان‌ها اعلام اخیر طالبان برای برقراری آتش‌بس در ایام عید قربان را تلاشی برای تقویت مواضع این گروه و تأمین جنگجویان تلقی می‌کنند.

در همین حال حدود 15 هیئت دیپلماتیک خارجی در افغانستان طی هفته جاری خواستار پایان فوری حملات طالبان شدند. طالبان اما بر خلاف ادعای خود که خواهان رسیدن به توافق سیاسی است، به حملات نظامی ادامه می‌دهد.

فراخوان هیئت‌های دیپلماتیک برای برقراری آتش‌بس میان طالبان و دولت کابل، پس از آن صورت گرفت که گفت‌وگوهای اواخر هفته گذشته میان طرف‌های افغان در دوحه بی‌نتیجه پایان یافت.

هبت‌الله آخوندزاده، رهبر طالبان هفته گذشته در بیانیه‌ای گفته بود، طالبان به‌رغم پیشرفت وپیروزی‌های نظامی از توافق سیاسی حمایت می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید