زلمی خلیل‌زاد: طالبان در افغانستان دست بالا را دارند

اگر طالبان مسیر خشونت را انتخاب کنند، آمریکا و متحدانش حکومت طالبان را به رسمیت نخواهند شناخت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه ایالات متحده در امور افغانستان، که ماه‌هاست روند مذاکرات صلح میان دولت مرکزی با ستیزه‌جویان طالبان را در دوحه پایتخت قطر رهبری می‌کند، گفته موقعیت طالبان با توجه به پیشروی‌های ارضی آنها در مناطق مختلف افغانستان قوی‌تر شده است.

به گزارش وبسایت «پولیتیکو»، دوشنبه 19 ژوئیه 2021، خلیل‌زاد گفت: «با کاهش یا عقب‌نشینی تقریباً کامل نیروهای آمریکایی که در کنار دولت افغانستان بودند، جای تعجب نیست که طالبان مقداری پیشروی کنند. آنچه جای تعجب است این است که برآوردها پیشروی طالبان با چنین سرعتی را پیش‌بینی نکرده بودند.»

مطابق برخی تخمین‌ها، طالبان از اول ماه مه امسال با پیشروی در سراسر کشور 200 ولسوالی، که بسیاری از آنها در شمال افغانستان قرار دارند، را تصرف کرده‌اند. یک منبع آگاه از روند مذاکرات در دوحه به «پولیتیکو» گفته که طالبان پیشنهاد داده‌اند تا هر دو طرف 3000 نفر از زندانی‌های‌شان را با طرف دیگر مبادله کنند. نماینده ویژه ایالات متحده گفته از روند مذاکرات در دوحه چندان راضی نیست.

خلیل‌زاد در دوحه به طالبان گفت تا خواسته‌های خود را سر میز مذاکره با دولت افغانستان مطرح، و از تلاش برای در دست گرفتن زمام امور کشور از طریق خشونت پرهیز کنند. به گفته «پولیتیکو»، عقیده عمومی بر این است که اگر طالبان مسیر خشونت را انتخاب کنند، ایالات متحده و بسیاری از شرکایش حکومت طالبان را به رسمیت نخواهند شناخت و کمک‌های‌شان به افغانستان را قطع خواهند کرد.

به گزارش «پولیتیکو»، در پاسخ به این پرسش که «در صورت توافق میان دولت کابل و طالبان، آمریکا با دولتی که نمایندگان طالبان در آن حضور دارند چه برخوردی پیش خواهد گرفت؟» خلیل‌زاد گفت: «ما هنوز درباره اینکه چه خواهیم کرد تصمیمی نگرفته‌ایم، چرا که نمی‌دانیم آیا دولت آینده افغانستان در صورت مصالحه، مطابق با معیارهای ما خواهد بود یا خیر.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم