اردوغان: در حال مذاکره برای تأمین امنیت فرودگاه کابل هستیم

اردوغان: چنانچه آمریکا پشتیبانی مالی، لجستیکی و دیپلماتیک از ترکیه کند، آنکارا آمادگی دارد تامین امنیت و اداره فرودگاه کابل را برعهده گیرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه سه‌شنبه 20 ژوئیه از رایزنی‌های کشورش با ایالات متحده و درخواست پشتیبانی مالی، لجستیکی و دیپلماتیک آنکارا از واشینگتن جهت به دست گرفتن ماموریت تامین امنیت و اداره فرودگاه بین‌المللی کابل خبر داد.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، اردوغان روز گذشته دوشنبه 19 ژوئیه (28 سرطان) نیز پیش از سفر به شمال قبرس در گفت‌وگو با خبرنگاران نیز گفت که آنکارا در حال مذاکره با آمریکا برای گرفتن مسئولیت تامین امنیت حریم هوایی و اداره فرودگاه کابل است.

اردوغان در اظهاراتی گفت: «طالبان باید به اشغال خاک برادران خود پایان دهد». او همچنین افزود: «رویکرد طالبان راهی نیست که یک مسلمان با مسلمان دیگر در پیش ‌گیرد.»

با آغاز خروج نیروهای خارجی از افغانستان و تشدید درگیری‌ها میان نیروهای دولتی افغان و گروه طالبان، آنکارا پیشنهاد داد اداره و تامین امنیت فرودگاه کابل را پس از خروج سربازان آمریکا و ناتو از افغانستان به عهده گیرد.

از طرفی رییس جمهوری ترکیه در حالی از اشغال طالبان سخن گفته که این گروه یک هفته پیش، 13 ژوئیه، ضمن هشدار به آنکارا خواستار خروج نیروهای ترکیه‌ از افغانستان شده و آنها را نیروهایی «اشغال‌گر» خوانده بود.

طالبان همچنین با انتشار اعلامیه‌ای به نیروهای ترکیه هشدار داد که «اگر به اشغال ادامه دهید در برابرتان ایستادگی می‌کنیم.»

تاکید طالبان بر مخالفت با حضور ترکیه

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان سه‌شنبه در گفت‌وگو با شبکه «تی‌آر‌تی» ترکیه گفت، فقط افغان‌ها اجازه دارند از فرودگاه کابل محافظت کنند.

مجاهد با تأکید بر مخالفت طالبان با برنامه ترکیه برای حفظ امنیت فرودگاه کابل پس از خروج نیروهای خارجی از افغانستان گفت: «ما از ترکیه می‌خواهیم مهندسین، پزشکان، دانشمندان و تجار خود را به افغانستان بیاورد، اما نه با جنگ و اسلحه.»

وی افزود: «حضور نظامیان خارجی در افغانستان خوب نیست و مداخله در امور افغانستان محسوب می‌شود. مسئولیت حفظ امنیت فرودگاه بین‌المللی کابل و اماکن دیپلماتیک بر عهده افغان‌هاست.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید