17 نمایندگی سیاسی در کابل خواستار توقف حملات طالبان شدند

نمایندگی‌های سیاسی تأکید کردند اقداماتی را که موجب نقض حقوق بشری در افغانستان می‌شود به‌شدت محکوم می‌کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سفارت‌خانه‌های 15 کشور و دو نهاد بین‌المللی در کابل، دوشنبه 19 ژوئیه (28 سرطان) به مناسبت عید قربان با نشر بیانیه‌ای مشترک از گروه طالبان خواستند که حملات‌شان را متوقف کرده و صلح کنند.

سفارت‌های استرالیا، کانادا، جمهوری چک، دانمارک، نمایندگان اتحادیه‌ اروپا، ‏فنلاند، فرانسه، آلمان، ایتالیا، ژاپن، کره جنوبی، هلند، دفتر نماینده‌ ارشد ملکی ناتو، اسپانیا، سویدن (سوئد)، بریتانیا و آمریکا در کابل، در این بیانیه خطاب به طالبان گفته‌اند، حملات این گروه، گفت‌وگوهای صلح را ناکام کرده است. ‏

نمایندگی‌های سیاسی کشورهای خارجی در افغانستان، ضمن محکوم‌ کردن حملات طالبان، ‏خواستار پایان هرچه زودتر این حملات شدند. ‏

در بیانیه مشترک نمایندگی‌های سیاسی آمده است: «حملات طالبان با ادعای آن‌ها، پیرامون حمایت از حل‌وفصل سیاسی از ‏طریق گفت‌وگو و روند صلح افغانستان در دوحه، کاملا در تناقض قرار دارد. این امر منجر به ‏کشته‌شدن افغانستانی‌های بی‌گناه، از جمله ادامه‌ی قتل‌های هدف‌مند، آوارگی مردم ملکی، ‏غارت و سوختاندن ساختمان‌ها، تخریب زیرساخت‌های حیاتی و متضرر شدن شبکه‌های ارتباطی ‏شده است.»‏

این نمایندگی‌ها همچنان ترورهای هدفمند در افغانستان را محکوم کرده و تاکید کردند که تخریب زیرساخت‌های حیاتی، تهدید‌ها، اعلامیه‌ها واقدامات دیگر علیه دست‌آوردهای 20 ساله مردم افغانستان، محکوم است.

بر اساس این بیانیه، در ولسوالی‌های (شهرستان) که توسط طالبان تصرف شده است، باشندگان (شهروندان) محل و ناظران از تلاش‌های طالبان برای سرکوب، حقوق بشری زنان و دختران و تعطیلی رسانه‌های خصوصی و دولتی برای پنهان کردن موارد نقض حقوق بشری و محدود ساختن آزادی‌ بیان را گزارش داده‌اند.

نمایندگی‌های سیاسی در بیانیه تأکید کردند که اقداماتی را که موجب نقض حقوق بشری مردم افغانستان می‌شود، به شدت محکوم می‌کنند.

این در حالی است که هیئت دولت افغانستان به رهبری عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه ملی این کشور و نمایندگان طالبان در شهر دوحه پایتخت قطر، از روز شنبه، دور جدیدی از گفت‌وگوهای صلح را آغاز کردند و این گفت‌وگوها بدون نتیجه، یکشنبه 18 ژوئیه، پایان یافت.

در این مذاکرات، طالبان بر رهایی 7 هزار زندانی این گروه و پایان تحریم رهبران آن پافشاری کرد، در حالی که دولت افغانستان بر دستور عمل و چارچوبی برای رسیدن به توافق جامع‌تر تاکید کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید