واکنش‌ها در افغانستان به تیتر روزنامه‌ «جمهوری اسلامی» ایران درباره «حشدالشیعی»

كاربران افغان در واکنش به این گزارش هشتگ #همسایه_شیطنت_نکن را به راه انداختند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

انتشار گزارشی در روزنامه‌ «جمهوری اسلامی»، از روزنامه‌های دولتی و کثیرالانتشار در ایران، با عنوان «برای مبارزه با گروه تروریستی طالبان، حشد‌ الشیعی در افغانستان بپا خاست»، واکنش‌های شدید مقامات و خشم مردم افغانستان را برانگیخت.

در پی اختصاص تیتر اول این روزنامه محافظه‌کار متعلق به علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، در شماره روز دوشنبه 28 تیر، کاربران افغان در شبکه‌های اجتماعی، با انتقاد از عملکرد مداخله‌جویانه رژیم ایران، هشتگ «#همسایه_شیطنت_نکن» را به راه انداختند.

در همین راستا شاه حسین مرتضوی، مشاور رئیس جمهوری افغانستان در صفحه رسمی توییترش نوشت: «شیطنت ممنوع ! این روزنامه متعلق به رهبر ایران است. ایران از یک طرف از طالبان قباحت زدایی می‌کند، از طرف دیگر دست به فتنه می‌زند.»

مرتضوی در ادامه نوشت:«افغانستان هرگز تجربه سوریه، یمن، عراق و لبنان را تکرار نخواهد کرد. افغانستان در سطح جهان اسلام در همپذیری مذهبی الگو است. فتنه ایران ناکام خواهد شد.»

از سوی دیگر، محمد قاسم وفایی‌زاده،‌ سرپرست وزارت فرهنگ و اطلاعات افغانستان، در واکنش به این گزارش در توییتی نوشت:«دولت ایران با این نوع توطئه و شایعه‌سازی ابعاد جنگ را گسترده‌تر و پیچیده‌تر می‌سازد.»

وفایی‌زاده نوشت: «تحریک کردن تهدیدات امنیتی علیه مردم افغانستان، آتشی بر می‌افروزد که دامن ایران را نیز می‌گیرد. چنین گروهک‌های مزدور و ابزار دست بیگانگان جایی در میان مردم افغانستان ندارند!»

در همین حال، عبدالعلی محمدی، مشاور حقوقی پیشین ریاست‌ جمهوری افغانستان در صفحه فیسبوکش نوشت، «روزنامه‌ جمهوری اسلامی که به حلقات خاص حکومتی ایران وابسته است، خبر کاملا دروغ را با تیتر درشت اعلام کرده است».

محمدی با اشاره به اینکه شیعیان افغانستان هوشیارتر از آن‌اند که گرفتار دام تزویر و شیطنت‌های رژیم ایران شوند، نوشت:«یادم است که حکومت ایران به خاطر کشته‌شدن افرادشان در کنسول‌گری آن کشور در مزار(شریف) به دست طالبان، سه روز عزای عمومی اعلام کرده بود و نوارخانه‌ی امانی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه‌ی علمیه قم در این سه روز، به طلاب شیعه‌ی افغانی نوار درسی نمی‌داد!»

اخیرا روزنامه‌های ایران سعی می‌کنند از طالبان تمجید کنند. حدود سه هفته قبل، گزارش روزنامه «کیهان»، نزدیک به علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، با عنوان «طالبان بدون خشونت و کشتار پیشروی کرده و مثل داعش خون بی‌گناهان را نمی‌ریزد» واکنش تند برخی مقام‌های افغانستان را به همراه داشت.

شاه حسین مرتضوی، مشاور رئیس جمهوری افغانستان، ضمن انتقاد، این رسانه اصولگرا را به «قباحت زدایی» از اعمال طالبان متهم کرد.

مرتضوی: روزنامه کیهان به بلندگوی تروریست‌ها تبدیل شده است

روزنامه کیهان پیتشر در گزارش دیگری با عنوان «آمریکا زیر پای کابل را خالی کرد 85 درصد افغانستان در اختیار طالبان» نشر کرد که واکنش تند مشاور رییس جمهوری افغانستان را برانگیخت.

مشاور رئیس‌جمهوری افغانستان، با انتقاد از نحوه پوشش اخبار مربوط به طالبان از سوی روزنامه‌های ایران، گفت روزنامه‌های این کشور به‌خصوص «کیهان»، به بلندگوی تروریست‌ها تبدیل شده است.

مرتضوی، آمار و درصد‌های ارائه شده از سوی روزنامه کیهان نزدیک به علی خامنه‌ای، را اشتباه خوانده و در صفحه فیس‌بوکش نوشت:«فیصدی ایرانی!!! رسانه‌های دولتی ایران از جمله کیهان در نقش صدای شریعت (رادیو طالبان) عمل کرده، به بلندگوی تروریست‌ها بدل شده است.»

کشف جنگ‌افزارهای ایرانی و لباس نظامی سپاه از قرارگاه طالبان

در فوریه سال جاری سربازان افغانستان مقادیری جنگ‌افزارهای ساخت ایران و لباس نظامی سپاه پاسداران ایران از یک قرارگاه طالبان در هرات کشف کردند.

ایران متهم به حمایت مالی و تسلیحاتی گسترده از گروه‌های «تروریستی» به شمول گروه طالبان در افغانستان است و بارها نزد جنگجویان طالبان اسلحه‌ و مهمات ساخت ایران بدست آمده است. تهران اما همواره این اتهام‌ها را بی اساس خوانده و رد کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید