سخنگوی طالبان: دولت افغانستان فرصت صلح را ضایع می‌کند

بر خلاف این اظهارات مثبت رهبر طالبان، دولت افغانستان و بسیاری از گروه‌های سیاسی این کشور این گروه را به ایجاد موانع بر سر راه گفت‌وگوهای صلح متهم می‌کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

هبت‌الله آخندزاده، رهبر گروه طالبان، در پیامی تازه روز یکشنبه 18 ژوئیه (27 سرطان) که به مناسبت عید قربان منتشر کرده، گفت که طالبان حامی جدی راه‌حل سیاسی معضل افغانستان است.

هبت‌الله در این پیام که در وبسایت‌های نزدیک به طالبان منتشر شده، دولت افغانستان را به «ضایع کردن فرصت» متهم کرده و افزود: «ما برای پیشرفت خوب در مذاکرات و روند سیاسی، دفتر سیاسی را گشوده ایم، تیم قوی مذاکراتی را مؤظف نموده‌ایم و به حل مسائل از راه گفتگو متعهد هستیم، اما متاسفانه جهت‌های مقابل هنوز فرصت را ضایع می‌کنند.»

رهبر طالبان همچنین گفت: «پیام ما این است که بیائید، به‌جای اتکا بر خارجی‌ها مشکلات خود را خودمان حل نمائیم و کشور را از وضعیت کنونی نجات دهیم.»

او درباره خروج آمریکا از کشور تاکید کرد: «پس از خروج همه نیروهای خارجی از کشور، ما به شمول امریکا با تمام جهان بر مبنای تعامل متقابل و در چوکات تعهدات؛ خواهان روابط خوب و قوی دیپلماتیک، اقتصادی و سیاسی هستیم و این را در خیر همه جهت‌ها می‌دانیم.»

هبت‌الله همچنین خاطر نشان کرد: «ما به همسایه‌ها، منطقه و کشورهای جهان اطمینان می‌دهیم که افغانستان به هیچکسی اجازه نمی‌دهد که با استفاده از خاک ما، امنیت کشورهای دیگر را با تهدید مواجه بسازد. همچنان از سائر کشورها می‌خواهیم در امور داخلی ما هیچگونه مداخله‌ای نداشته باشند.»

رهبر طالبان همچنین خطاب به هیئت‌های دیپلماتیک گفت: «به تمام دیپلماتان خارجی، سفارتخانه‌ها، کونسلگری‌ها، مؤسسات خیریه و سرمایه‌گذاران اطمینان می‌دهیم که از طرف ما هیچ مشکلی به آن‌ها پیش نمی‌شود، بلکه همه سعی و توان خود را برای حفاظت و مصونیت آن‌ها به خرج می‌دهیم. حضور آن‌ها نیاز کشور ماست، که نمی‌توان نادیده گرفت. آن‌ها کارهای شان را با اطمینان به پیش ببرند و از پیشروی و حاکمیت مجاهدین هیچ هراسی را احساس نه کنند.»

بر خلاف این اظهارات مثبت رهبر طالبان، دولت افغانستان و بسیاری از گروه‌های سیاسی این کشور، این گروه را به ایجاد موانع بر سر راه گفت‌وگوهای صلح متهم می‌کنند.

سخنگوی طالبان ادعا کرد: «ولسوالی‌های زیاد و ساحات وسیع کشور از امنیت کامل برخوردار شده و طالبان بیشتر از گذشته قوی‌تر، منظم‌تر و مجهزتر شده‌اند.»

این در حالی است که هیئت دولت افغانستان به رهبری عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ملی این کشور و نمایندگان طالبان در شهر دوحه پایتخت قطر، از روز شنبه، دور جدیدی از گفت‌وگوهای صلح را آغاز کردند.

هیئت مذاکره کننده دولت افغانستان و نمایندگان طالبان در دوحه
هیئت مذاکره کننده دولت افغانستان و نمایندگان طالبان در دوحه

عبدالله عبدالله، در آغاز این نشست که با حضور طالبان صورت می‌گیرد، گفت که در ماه‌های اخیر جنگ شدت گرفته و مردم افغانستان روزهای دشواری را سپری می‌کنند. او تأکید کرد که قربانی اصلی این جنگ، مردم افغانستان‌ هستند. او همچنین روز یکشنبه در حساب توییتری خود نوشت: «منتظر نتیجه مثبت و سازنده هستیم.»

در این مذاکرات طالبان هنوز روی رهایی 7 هزار زندانی این گروه و پایان تحریم رهبران آن پافشاری دارند، در حالی که جانب دولت افغانستان بر روی آجندا و چارچوبی برای رسیدن به توافق جامع تر تاکید می‌کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید