پاکستان ادعای صالح مبنی بر هشدار به سربازان افغان را رد کرد

در درگیری‌ها در گذرگاه سپین بولدک، صدیق کرزی معاون فرمانده عملیات‌های ویژه نظامی افغانستان و 3 تن از فرماندهان ارشد طالبان کشته شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

وزارت امور خارجه پاکستان ادعای امرالله صالح، معاون اول رئیس‌ جمهوری افغانستان مبنی بر هشدار نیروهای هوایی پاکستان به سربازان افغان را رد کرد.

در پی تشدید درگیری‌ها میان نیروهای دولتی و گروه طالبان در افغانستان و ادامه تنش‌های میان کابل و اسلام آباد، وزارت خارجه پاکستان، جمعه 16 ژوئیه (25 سرطان)، در بیانیه‌ای با رد ادعای امرالله صالح مبنی بر هشدار نیروهای هوایی پاکستان به سربازان افغان، گفت: «پاکستان هرگز هشداری به افغانستان نداده‌ و اظهارات صالح، تلاش اسلام‌آباد برای تأمین صلح در افغانستان را تضعیف می‌کند.»

صالح پنج‌شنبه 15 ژوئیه در صفحه‌های رسمی توییتر و فیسبوکش نوشت که پاکستان به نیروهای هوایی افغانستان هشدار داده اگر برای بازپس‌گیری «سپین بولدک» از طالبان اقدام کنند، با واکنش نظامی پاکستان مواجه خواهند شد.

صالح نوشت: «قوای هوایی و اردوی پاکستان رسما به طرف افغانستان اخطار داده است که هر گونه تلاش برای تسخیر گذرگاه سپین بولدک با واکنش قوای هوایی پاکستان مواجه خواهد شد». او در ادامه گفت که هم‌‌‌‌اکنون نیروهای هوایی پاکستان برای حمایت طالبان دست به کار شده‌اند. و افرود که این جنگ نه از طرف طالبان بلکه بوسیله‌ آنها اداره می‌شود.

معاون اول رئیس جمهوری افغانستان همچنین بر ضرورت بسیج مردمی برای دفاع از عزت افغانستان تاکید کرد و گفت مطمئن باشید، پیروزی از آن ملت‌ها است.

از سویی، وزارت خارجه پاکستان اما ادعای صالح را رد و در بیانیه‌ای اعلام کرد اسلام‌آباد به حق دولت کابل برای انجام عملیات هوایی در خاک افغانستان، احترام می‌گذارد.

در واکنش به بیانیه صادره از وزارت خارجه پاکستان، امرالله صالح در توییتی نوشت که «بیانیه انکار» پاکستان پاراگرافی از پیش نوشته شده است.

معاون اول ریاست جمهوری افغانستان نوشت؛ بیش از 20 سال است که پاکستان وجود شورای کویته و حضور رهبران طالبان در این کشور را انکار می‌کند.

گذرگاه سپین‌ بولدک قندهار که با پاکستان هم‌مرز است، چهارشنبه هفته جاری به دست طالبان افتاد، طارق آرین، سخنگوی وزارت امور داخله افغانستان، جمعه اعلام کرد که نیروهای افغان توانستند کنترل سپین بولدک را بدست گیرند.

به گفته او، در درگیری‌ها میان نیروهای افغان و طالبان در سپین بولدک، صدیق کرزی، معاون فرمانده عملیات‌های ویژه نظامی افغانستان در قندهار و 3 تن از فرماندهان ارشد طالبان کشته شدند.

در همین حال، پولیس ملی افغانستان با انتشار گزارش تصویری از اعضای طالبان که توسط نیروهای امنیتی دستگیر شدند نوشت، 50 جنگجوی این گروه در سپین بولدک اسیر شدند.

تصویر طالبان باداشت شده در سپین بولدک از سوی پولیس ملی افغانستان منتشر شد
تصویر طالبان باداشت شده در سپین بولدک از سوی پولیس ملی افغانستان منتشر شد

فواد امان، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان نیز در توییتی نوشت، نیروهای امنیتی و نیروهای خیزش مردمی بخش‌های وسیعی از این منطقه را از وجود طالبان پاکسازی کردند.

گفتنی است که خبرگزاری «رویترز» امروز از کشته شدن «دانش صدیقی»، خبرنگار این خبرگزاری در درگیری‌های میان نیروهای دولتی افغانستان و طالبان در قندهار خبر داد‌.خبرگزاری رویترز گزارش داد دانش صدیقی عکاس و خبرنگار این خبرگزاری در قندهار کشته شده اما درباره چگونگی کشته شدن او جزئیاتی منتشر نشده است.

دانش صدیقی تبعه هند بود و از یک هفته قبل در مورد درگیری‌ها میان نیروهای دولتی افغانستان و جنگجویان گروه طالبان در جنوب این کشور گزارش تهیه می‌کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید