افغانستان سفیر پاکستان در کابل را احضار کرد

دختر سفیر افغانستان در اسلام‌آباد از سوی افراد ناشناس ربوده شده و پس از چندین ساعت شکنجه، آزاد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در پی تشدید درگیری‌ها میان نیروهای افغان و گروه طالبان در افغانستان و به‌دنبال بالا گرفتن تنش‌ها میان کابل و اسلام‌آباد، دختر سفیر افغانستان در اسلام‌آباد از سوی افراد ناشناس ربوده شد که این حادثه واکنش شدید دولت افغانستان را به همراه داشته و سفیر پاکستان در کابل احضار شد.

وزارت خارجه افغانستان عصر شنبه 17 ژوئیه (26 سرطان)، در واکنش به ربوده شدن دختر سفیر افغانستان در اسلام‌آباد، سفیر پاکستان در کابل را احضار کرده و شکایت رسمی خود را به او تحویل داد.

Advertisement

دختر سفیر افغانستان در اسلام‌آباد، جمعه 16 ژوئیه از سوی افراد ناشناس ربوده شده و پس از چندین ساعت شکنجه، آزاد شد.

در پی آن، وزارت خارجه افغانستان اعلام کرد که منصور احمد خان، سفیر جمهوری اسلامی پاکستان در کابل را احضار و مراتب اعتراض شدید خود در مورد اختطاف (ربودن) دختر سفیر این کشور در اسلام آباد را به او ابلاغ کرد.

در بیانیه وزارت خارجه افغانستان آمده: «وزارت امور خارجه از آقای خان خواست تا مراتب اعتراض و نگرانی عمیق دولت افغانستان را به وزارت امور خارجه و دولت پاکستان در مورد این رویداد ناگوار برساند. وزارت امور خارجه از دولت پاکستان با صراحت خواست تا در شناسایی و مجازات عاملان این جنایت اقدام فوری نموده و مطابق با میثاق‌های بین‌المللی، امنیت و مصونیت کامل دیپلمات‌های افغان و اعضای خانواده‌های آنها را تأمین کند.»

از سویی وزارت خارجه پاکستان در بیانیه‌ای اعلام کرد، آن طور که سفارت افغانستان می‌گوید علی‌خیل در زمان حادثه مشغول راندن یک خودروی اجاره‌ای بوده است.

به گفته اسلام‌آباد، پلیس پاکستان مشغول تحقیق در خصوص این «حادثه آزاردهنده» است و تدابیر امنیتی برای محافظت از سفیر افغانستان و خانواده‌اش افزایش یافته است.

عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان نیز از مقامات امنیتی این کشور خواست این موضوع را در صدر اولویت‌های خود قرار دهند و ظرف 48 ساعت عاملان آن را شناسایی کنند.

این حادثه پس از آن اتفاق افتاد که با ادامه درگیری‌ها در افغانستان بر شدت تنش‌ها میان کابل و اسلام‌اباد نیز افزوده شده است.

محمد اشرف غنی رییس جمهوری افغانستان در نشست دو روز قبل در ازبکستان از پاکستان خواست تا طالبان را وادار به صلح کند. او گفت، برآوردهای اطلاعاتی نشان می‌دهد که در یک ماه گذشته بیشتر از ده هزار جنگجو از پاکستان به افغانستان آمده‌ اند.

در روزهای گذشته نیز اخبار متعددی در رسانه‌های افغانستان درباره اعزام نیرو از پاکستان به افغانستان برای کمک به طالبان منتشر شد، موضوعی که پاکستان تاکنون آن را رد کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید