آغاز مذاکرات صلح دولت افغانستان و طالبان به‌رغم ادامه درگیری‌ها

تاکید طالبان بر ایجاد نظام اسلامی قوی به‌عنوان ضرورت دستیابی به صلح در افغانستان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

هم‌زمان با افزایش درگیری‌ها در افغانستان، گفت‌وگوهای صلح میان رهبران سیاسی این کشور و گروه طالبان در دوحه آغاز شد.

خبرگزاری «فرانس پرس» گزارش داد، هم‌زمان با تشدید درگیری‌ها و ادامه روند خروج نیروهای خارجی از افغانستان پس از نزدیک به 20 سال جنگ در این کشور، نمایندگان دولت افغانستان و طالبان شنبه 17 ژوئیه (26 سرطان)، مذاکرات صلح را در دوحه، پایتخت قطر، آغاز کردند.

در همین راستا هیئتی متشکل از رهبران سیاسی افغانستان به رهبری عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ملی این کشور در یکی از هتل‌ها در دوحه با نمایندگان طالبان دیدار کردند.

پیشتر یک منبع به خبرگزاری فرانسه گفته بود، حامد کرزی، رئیس جمهوری پیشین افغانستان نیز به این هیئت ملحق می‌شود، اما کرزی در آخرین لحظه در کابل ماند.

در نخستین روز مذاکره، دو طرف تأکید کردند که قضایای افغانستان راه‌حل نظامی ندارد و باید بر یک راه‌حل سیاسی که منجر به توقف جنگ و دستیابی به صلح شود، تمرکز کنند.

ناجیه انوری، سخنگوی تیم مذاکره کننده دولت افغانستان به خبرگزاری فرانسه گفته است:«هیئت عالی‌رتبه برای گفت‌وگو و تسریع در روند صلح تشکیل شده و ما انتظار داریم در مدت كوتاهی دو طرف به نتیجه برسند و شاهد صلحی پایدار و با وقار در افغانستان باشیم.»

مصطفی مستور، مشاور ارشد شورای عالی مصالحه ملی در افغانستان، روز گذشته، جمعه در گفت‌وگو با «العربیه»، گفت: «هیئت متشکل از 9 نفر از نخبگان سیاسی هستند که برای شرکت در مذاکرات با طالبان که از روز شنبه آغاز می‌شود و برای بحث در مورد موضوعاتی که دو روز به طول می انجامد به دوحه سفر می‌کنند. پیشنهادی به طالبان داده شده تا به افغانستان بیایند و گفتگو کنند زیرا موضوع مربوط به بحث است.»

عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ملی در این نشست گفت، در جریان ماه‌های اخیر جنگ شدت گرفته و مردم افغانستان روزهای دشواری را سپری می‌کنند. او تأکید کرد که قربانی اصلی این جنگ، مردم افغانستان‌ هستند.

او گفت که قبل از آمدن به دوحه با تمامی بزرگان سیاسی افغانستان مشورت کرده و تمامی سیاسیون اتفاق نظر دارند که مشکل افغانستان راه‌حل نظامی ندارد و باید همه توان و انرژی برای رسیدن به یک راه‌حل سیاسی که منجر به توقف جنگ و طرح مشترک برای آینده افغانستان ‌شود، متمرکز شود.

تاکید طالبان بر ایجاد نظام اسلامی قوی به عنوان ضرورت دسیابی به صلح

روزنامه «هشت صبح» در گزارشی نوشته است، ملا عبدالغنی برادر، رییس دفتر سیاسی طالبان در قطر، در این نشست گفت که برای رسیدن به صلح، به یک نظام اسلامی قوی، متمرکز و مستقل نیاز است. رییس دفتر سیاسی طالبان در قطر گفته است، برای رسیدن به این اصل، باید از «خودخواهی، منافع شخصی و جاه‌طلبی» عبور شود.

او تأکید کرد که مردم افغانستان متحمل رنج فروان شده‌اند و بیش از این نباید رنج بکشند. او افزود که همه ملیت‌ها باید زیر سایه «نظام آینده اسلامی» شاد و مسالمت‌آمیز زند‌گی ‌کنند.

قابل ذکر است که با آغاز روند خروج نیروهای آمریکایی و بین‌المللی از افغانستان درگیری‌های میان گروه طالبان و نیروهای دولتی افغان گسترش یافته و به دنبال آن طالبان کنترل تعدادی از مناطق و گذرگاه‌های مرزی در شمال و جنوب این کشور را به دست گرفت اما به تازگی وزارت دفاع ملی این کشور اعلام کرده که بیشتر مناطق تصرف شده را سربازان افغان پس گرفتند.

با این وجود اما درگیری‌ها میان دو طرف در نقاط مختلف این کشور همچنان ادامه دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید