رهبران سیاسی افغانستان برای احیای روند صلح عازم دوحه شدند

وزارت دفاع افغانستان: تعدادی از ولسوالی‌ها بازپس گرفته شد و طالبان متحمّل تلفات و خسارت‌های سنگینی شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

در پی تشدید درگیری‌ها میان نیروهای دولتی افغانستان و گروه طالبان، هیئتی متشکل از رهبران سیاسی افغان به رهبری عبدالله عبدالله، مذاکره کننده ارشد گفت‌و‌گوهای صلح افغانستان عازم قطر شده تا با احیای روند صلح به درگیری‌ها در این کشور پایان داده شود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه ملی و رئیس اجرایی دولت پیشین افغانستان که جمعه 16ژوئیه به دوحه رفته، گفت که حتی با تشدید درگیری‌ها و سقوط ولسوالی‌ها به دست طالبان، صلح باید از طریق مذاکره محقق شود.

عبدالله قبل از ترک فرودگاه کابل ابراز امیدواری کرد که گروه طالبان گفت‌وگوها را به عنوان فرصتی جهت برقراری صلح غنیمت بشمارد و بداند که با ادامه درگیری و تصرف مناطق صلح برقرار نخواهد شد.

او گفت که صلح تنها از طریق مذاکره محقق می‌شود تا به درد و رنج مردم افغانستان پایان داده شود. وی همچنین افزود: «ما معتقدیم هنوز فرصت برای صلح وجود دارد».

کمک به روابط منطقه‌ای افغانستان

از سویی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که ایالات متحده به همراه سه کشور افغانستان، پاکستان و ازبکستان کانونی تحت عنوان «باشگاه دیپلماتیک جدید» تشکیل دادند تا از این طریق و همزمان با خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان به برقراری صلح و ثبات در این کشور کمک کنند و روابط منطقه‌ای این کشور را در زمینه‌های تجارت و بازار کار تقویت کنند.

وزارت خارجه آمریکا در بیانیه خود افزود: «این طرف‌ها صلح و ثبات دائمی در افغانستان را برای روابط منطقه‌ای امری ضروری می‌دانند و فیمابین توافق دارند که صلح و ارتباطات منطقه‌ای آرامش و ثبات در این منطقه را تقویت می‌کند».

همکاری آمریکا، روسیه و چین درباره افغانستان

از سویی سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه جمعه اعلام کرد که مسکو برای کمک به برقراری صلح در افغانستان در زمینه‌های مختلف با ایالات متحده همکاری خواهد کرد.

لاوروف افزود که در چارچوب سه‌جانبه به همراه آمریکا و چین برای برقراری صلح در افغانستان همکاری خواهیم کرد. او همچنین گفت؛ با همه کشورهایی که به نحوی می‌توانند بر اوضاع افغانستان موثر باشند، همکاری می‌کنیم.

تلفات و خسارت‌های سنگین طالبان

در ادامه تحولات افغانستان وزارت دفاع این کشور اعلام کرد، نیروهای دولتی چندین ولسوالی را از جنگجویان طالبان باز پس‌گرفته‌ و آنها را متحمّل تلفات و خسارت‌های سنگینی کردند.

این وزارتخانه همچنین جمعه اعلام کرد، طی درگیری‌های 24 ساعت گذشته 208 تن از نیروهای طالبان کشته و 153 تن دیگر زخمی شدند و مقادیر زیادی سلاح و مهمات این گروه منهدم شده است.

براساس اعلامیه وزارت دفاع ملی افغانستان، 11 ماین مختلف النوع که توسط طالبان در نقاط مختلف این کشور جهت هدف قرار دادن افراد ملکی و نیروهای امنیتی جابجا شده بود، کشف و خنثی شد.

براساس این خبرنامه، این طالبان در ولایات کنر، ننگرهار، غزنی، پکتیا، قندهار، زابل، هرات، بادغیس، جوزجان، سمنگان، بلخ، هلمند، نیمروز، تخار و کندز کشته و زخمی شده‌اند.

همچنان، بنا به اعلام منابع امنیتی افغانستان نیروهای دولتی این کشور چندین ولسوالی را از کنترل جنگجویان طالبان خارج کردند.

سربازان افغان حمله طالبان در شهر تالقان ولایت تخار، و مرکز سرپل را به عقب زده و دو ولسوالی سیغان و کهمرد بامیان را نیز از کنترل طالبان آزاد کردند.

با آغاز روند خروج نیروهای آمریکایی و بین‌المللی از افغانستان درگیری‌های میان گروه طالبان و نیروهای دولتی افغان گسترش یافته و به دنبال آن طالبان کنترل تعدادی از مناطق و گذرگاه‌های مرزی در شمال و جنوب این کشور را به دست گرفت اما اکنون وزارت دفاع ملی این کشور اعلام کرده که بیشتر مناطق تصرف شده را سربازان افغان پس گرفتند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید