تبعات ناگوار خروج آمریکا از افغانستان

در غیاب نیروهای آمریکایی برای مقابله با گروه‌های تروریستی در افغانستان، آنها اهداف خارجی جدیدی را جستجو خواهند كرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

راجر هیلتون، کارشناس دفاعی و امنیتی اندیشکده «گلوب‌سِک»، در مقاله‌ای برای موسسه «اروپای جدید» تبعات ناگوار خروج آمریکا از افغانستان برای امنیت این کشور و منطقه و جهان را بررسی کرده است.

به گفته هیلتون، افغانستان «ویتنام در قطع کوچک‌تر» است؛ و خون 2400 نفر از پرسنل کشته‌شده ارتش آمریكا و 776 میلیارد دلار هزینه ملت‌سازی و آموزش امنیتی در افغانستان نابود می‌شود اگر این کشور دوباره به دست طالبان بیفتد.

با همان سرعتی که واشینگتن از افغانستان خارج می‌شود، دستاوردهایی که با صرف زحمات بسیار برای دموکراسی، حقوق زنان، و سیستم آموزش و عدالت سکولار حاصل شده، با هر پیروزی طالبان از جامعه افغانستان رخت برخواهد بست، و احکام سخت‌گیرانه شرعی جایگزین آنها خواهد شد.

به نظر هیلتون، با نزول افغانستان به وضعیت شکنندگی شدید طی ماه‌های آینده، قاچاقچیان مواد مخدر و تروریسم دوباره در این کشور سر بر می‌آورند. دولت مرکزی ضعیف کابل مجبور خواهد شد مبارزه با این مسائل را از اولویت خارج و منابع پراکنده خود را روی حفظ حکومت و تأمین امنیت مناطق مهم تحت کنترل خود متمرکز کند.

بدون هیچ گونه دخالت جدی واشینگتن یا کابل در برخورد با روند کشت و توزیع تریاک، غنائم طالبان افزایش خواهد یافت، و این امر موجب تقویت مشروعیت مالی آنها در چشم شهروندان افغان خواهد شد.

در چنین شرایطی، کشورهای ترانزیتی مانند ایران، ترکیه، و روسیه که سر راه افغانستان به غرب قرار دارند، در هروئین، تریاک و جرایم بین‌المللی بیشتری غرق خواهند شد.

یکی از موفقیت‌های اصلی ایالات متحده و ناتو در افغانستان نابودی مکان‌های امن تروریست‌ها بود، اما پس از خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان، احتمال بازسازی آنها قویا وجود دارد. در شرایط کمبود اطلاعات میدانی، نظارتی، و شناسایی، افراط‌‌گرایی دومرتبه در این کشور سر بر خواهد آورد.

کارشناس «گلوب‌سِک» در انتها نتیجه می‌گیرد که غیرقابل پیش‌بینی‌ترین نتیجه خروج آمریکا از افغانستان، سرریز کردن تروریسم اسلامگرایانه به کشورهای همسایه است، که بسیاری از آنها متحدان ایالات متحده هستند. با افزایش قدرت هر روزه طالبان، گروه‌های اسلامگرای دیگر مانند «القاعده» و «داعش» هم دوباره قدرت می‌گیرند و در غیاب نیروهای آمریکایی برای مقابله با آنها، این گروه‌های تروریستی اهداف خارجی جدیدی را جستجو خواهند كرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم