دولت افغانستان: حمله طالبان به گذرگاه مرزی مهم با پاکستان را متوقف کردیم

طالبان گفته است که گذرگاه مرزی افغانستان- پاکستان را به کنترل خود درآورد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

همزمان با آغاز خروج نیروهای آمریکایی، گروه طالبان از ماه‌ها پیش حملات برای تصرف گذرگاه‌های مرزی و شهرهای افغانستان را شروع کرد

وزارت داخله افغانستان تاکید کرد که نیروهای دولتی این کشور مانع از تلاش طالبان برای به کنترل گرفتن یک گذرگاه مرزی اصلی با پاکستان شدند.

طارق عریان، سخنگوی وزارت داخله افغانستان چهارشنبه 14 ژوئیه در گفتگو با خبرگزاری فرانس پرس توضیح داد که « تروریست‌های طالبان در نزدیکی منطقه مرزی» در ناحیه سپین بولدک تحرکاتی انجام دادند که با ضد‌حمله نیروهای امنیتی مواجه شدند.

سخنگوی طالبان پیش از این چهارشنبه، اعلام کرد که این گروه کنترل گذرگاه مرزی مهم میان افغانستان و پاکستان در استان قندهار در جنوب این کشور را به دست گرفته است.

پیشتر یک مقام امنیتی پاکستان که خواست نامش فاش نشود تایید کرد که طالبان کنترل گذرگاه مرزی سپین بولدک - شامان را به دست گرفته است.
این مقام امنیتی پاکستانی همچنین توضیح داد که عناصر طالبان، پرچم افغانستان در این گذرگاه مرزی را به زیر کشیده و به جای آن پرچم این گروه را برافراشته‌اند.

شایان ذکر است که درگیری‌ها در افغانستان میان گروه طالبان و نیروهای دولتی همزمان با آغاز خروج نیروهای آمریکایی از این کشور شروع شد. نیروهای آمریکایی تا 31 اوت به طور کامل از افغانستان خارج و به بیش از دو دهه حضور نظامی در این کشور پایان خواهند داد.

از ابتدای ماه ژوئیه مقامات آمریکایی بزرگترین فرودگاه و پایگاه هوایی بگرام در افغانستان را تخلیه کردند. این پایگاه برای سال‌ها مرکز مبارزه با طالبان، تحت پیگرد قرار دادن عناصر القاعده و تعقیب عاملان حملات تروریستی 11 سپتامبر بود.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، یک هفته قبل و ضمن اشاره به این‌که فرماندهان نظامی به او توصیه کرده‌اند روند خروج نیروها به سرعت انجام شود، تاکید کرد کشورش عملیات خروج نیروهای نظامی از افغانستان را تا اواخر اوت آینده به پایان خواهد رساند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید