هشدار طالبان به ترکیه: اگر به اشغال ادامه دهید در برابرتان ایستادگی می‌کنیم

مقامات ترکیه تصمیم گرفته‌اند که سربازان‌شان را در افغانستان حفظ کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

گروه طالبان امروز با انتشار اعلامیه‌ای مخالفت خود را با حضور سربازان ترکیه در افغانستان اعلام کرده‌ و هشدار داد، اگر این کشور به «اشغال» ادامه دهند، در برابرشان ایستادگی می‌کنند.

بر اساس اعلامیۀ طالبان، مقامات ترکیه با خواست و توافق آمریکا تصمیم گرفته‌اند که سربازان‌شان را در افغانستان حفظ کنند.

طالبان در این اعلامیه، حضور ترکیه در افغانستان را «ادامۀ اشغال» خوانده‌ و نوشته است، افغانستان و ترکیه روابط مذهبی، تاریخی و فرهنگی دارند و حضور نظامی این کشور احساس دشمنی و نفرت میان دو ملت را برمی‌انگیزد.

گروه طالبان در این اعلامیه از مقامات ترکیه خواسته‌اند از این تصمیم‌شان منصرف شوند.

بر اساس اعلامیه‌ طالبان، این گروه اخیرا با مقامات ترکی در تماس بوده و نشست‌هایی نیز بین دو طرف صورت گرفته است. طالبان گفته‌ است که مقامات ترکیه اطمینان داده بودند که بدون رضایت این گروه تصمیمی نمی‌گیرد، اما خلاف تعهد، به ادامه‌ حضور در افغانستان فیصله کرده‌اند.

در اعلامیۀ طالبان آمده: «اگر مقامات ترکیه در این مورد از سر نو نیاندیشند و به اشغال کشور ما دوام بدهند، امارت اسلامی و افغان‌ها در برابر آن‌ها به اساس مسئولیت ایمانی، وجدانی و ملی‌شان آن‌چنان ایستاده‌گی می‌نمایند که از بیست سال به این‌سو در برابر اشغال ایستاده‌اند و مسئولیت عواقب آن به دوش کسی می‌باشد که در امور دیگران مداخله می‌کند و دست به این‌گونه فیصله‌های ناسنجیده می‌زند.»

رجب طیب اردوغان، رئیس‌ جمهوری ترکیه، هفته پیش اعلام کرد که دولت ترکیه درباره‌ چگونگی مسئولیت این کشور در افغانستان و این‌که این کشور کدام مأموریت را می‌تواند بپذیرد، تصمیم‌گیری کرده‌ است.

هرچند اردوغان جزئیات بیشتری در این مورد ارایه نکرد، اما گزارش‌هایی منتشر شد که قرار است مسئولیت تأمین امنیت میدان هوایی (فرودگاه) کابل به نیروهای ترکیه واگذار شود.

گفت‌وگوها میان آمریکا و ترکیه در این مورد از چند مدت بدین‌سو جریان داشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید