پارلمان افغانستان: طالبان دختران را به زور به عقد جنگجویان خود در می‌آورد

طالبان دستور داد دختران بالای 14 سال و زنان بیوه در عقد جنگجویان این گروه درآورده شوند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

اعضای پارلمان افغانستان با انتقاد از برخورد غیر انسانی طالبان با زنان و دختران گفته که این گروه در مناطق تحت کنترل خود دستور داده‌ است تا دختران بالای 14 سال و زنان بیوه به عقد جنگجویان این گروه درآورده شوند.

به گزارش خبرگزاری «جمهور» افغانستان، اعضای مجلس نمایندگان این کشور، دوشنبه 12 ژوئیه (21 سرطان) گفته‌اند، طالبان دختران جوان و زنان بیوه را «به زور» به نکاح جنگجویان‌شان در می‌آورند.

Advertisement

به گفته برخی اعضای مجلس نمایندگان افغانستان، طالبان همچنان در برخی نقاط تحت کنترل‌شان زنان را به‌خاطر بیرون آمدن از خانه بدون محرم شلاق زده‌اند.

از زنان در مقابل تهدیدات طالبان حفاظت کنید

مجلس نمایندگان افغانستان همچنان از سازمان ملل متحد خواست که از زنان افغان در مقابل تهدیدات طالبان حفاظت کند.

میررحمان رحمانی، رئیس مجلس نمایندگان این کشور گفت: «تبعیض و برخوردهای غیرانسانی و اسلامی علیه زنان در مناطق تحت تصرف طالبان نگران‌کننده است».

رحمانی از سازمان ملل متحد، کمیسیون حقوق بشر افغانستان، کمیسیون حقوق بشر اروپا و نهادهای حامی حقوق زنان و نهادهای مدنی داخلی و بین‌المللی خواست که به نگرانی‌ها در مورد بدرفتاری طالبان با زنان رسیدگی کنند و آنان را مورد حمایت قرار دهند.

قيود سخت‌گیرانه طالبان علیه زنان در مناطق تحت کنترل‌شان

چندی پیش، منابع خبری افغانستان از اعمال محدودیت‌های سختگیرانه‌تر علیه زنان از سوی طالبان در برخی ولسوالی‌های فاریاب خبر داده بودند.

آق‌محمد نوری، عضو شورای ولایتی فاریاب، به روزنامه «سلام‌وطندار» گفته بود، در حکم طالبان آمده که زنان نمی‌توانند بدون «محرم شرعی» از خانه بیرون بروند و در محفل‌های عروسی که در آن «ساز و سرود» باشد، شرکت کنند.

این عضو شورای ولایتی فاریاب افزود، یکی از دیگر مشکلاتی که پس از حاکم‌شدن طالبان برای زنان ایجاد شده، بی‌کارشدن زنانی است که در دفاتر و اداره‌های دولتی شاغل بودند.

اما قاری یوسف احمدی، از سخنگویان گروه به این روزنامه گفته بود: «جامعه افغانستان اسلامی و سنتی‌ است و ملت با فرامین اسلام و شریعت غرای محمدی آشناست. به این موضوع‌ها قیود گفته نمی‌شود.»

گفتنی است، سال گذشته، امرالله صالح، معاون اول رئیس‌جمهوری افغانستان نیز گفته بود، در دوره حاکمیت گروه طالبان در این کشور، ده‌ها هزار دختر به نکاح اجباری درآمدند.

صالح گفته بود: «در دوره طالبان، بیشترین درد را مردم فقیر دیدند و وزرا و مقام‌ها فرار کردند. مردم فقیر را شلاق زدند، در آن زمان، ده‌ها هزار دختر به نکاح اجباری در آمدند، سر مردم مسلمان، نماز اجباری خواندند، فرهنگ‌ستیزی کردند، به زنان بدون محرم اتهام رابطه‌ نامشروع بستند، جایگاه افغانستان را در جهان پایین آوردند، عشر و زکات گرفتند و حکومت اندیوالی (رفاقت) راه انداختند».

بیشترین بازدید موضوعات مهم