مشاور اشرف غنی: روزنامه کیهان ایران به بلندگوی تروریستان تبدیل شده است

مرتضوی: روزنامه کیهان از طالبان قباحت‌زدایی می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شاه حسین مرتضوی، مشاور رئیس‌جمهوری افغانستان، به تازگی با انتقاد از نحوه پوشش اخبار مربوط به طالبان از سوی روزنامه‌های ایران گفت، روزنامه‌های این کشور به‌خصوص «کیهان»، به بلندگوی تروریستان تبدیل شده است.

مرتضوی، آمار و درصد‌های ارائه شده از سوی روزنامه کیهان نزدیک به علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی را اشتباه خوانده و در صفحه فیس‌بوکش نوشت: «فیصدی ایرانی!!! رسانه‌های دولتی ایران از جمله کیهان در نقش صدای شریعت عمل کرده، به بلندگوی تروریستان بدل شده است.»

مشاور رئیس‌جمهوری افغانستان با اشاره به این که 34 ولایت (استان) این کشور در دست دولت است، نوشت: «این روزنامه با توجه به اینکه 34 ولایت کشور در کنترول دولت است ادعا می‌کند که طالبان بالای 85 درصد خاک افغانستان تسلط دارند.»

گفتنی است که روزنامه کیهان نزدیک به خامنه‌ای، به‌ تازگی گزارشی با عنوان «آمریکا زیر پای کابل را خالی کرد 85 درصد افغانستان در اختیار طالبان» منتشر کرده که با واکنش تند مشاور رییس جمهوری افغانستان قرار گرفت.

پیش از این نیز مرتضوی ضمن انتقاد از روزنامه کیهان، این رسانه اصولگرا را به «قباحت زدایی» از اعمال طالبان متهم کرده بود.

او، 26 ژوئن 2021، با انتشار پوستری از کیهان با عنوان «طالبان بدون خشونت و کشتار پیشروی کرده و مثل داعش خون بی‌گناهان را نمی‌ریزد»، در صفحه فیس‌بوکش نوشت که این روزنامه وابسته به دولت ایران، از طالبان «قباحت زدایی» می‌کند.

ادعای طالبان مبنی بر تصرف 85 درصد از خاک افغانستان

گروه طالبان، سه روز قبل ادعا کردند که بیش از 80 درصد از خاک افغانستان را در اختیار دارند. این ادعای طالبان اما از سوی منابع دولتی افغانستان تکذیب شد.

شهاب الدین دلاور، سخنگوی هیئت طالبان در مسکو روز جمعه 9 ژوئیه (18 سرطان) ادعا کرد که کنترل 85 درصد از خاک افغانستان را به دست دارد.

منابع دولتی افغانستان این ادعای طالبان را «دروغ» خواندند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید