چگونه بایدن امید به اصلاح امور در افغانستان را از دست داد

بایدن در سال 2009 به كرزی هشدار داده بود كه واشینگتن حمایتش را از دولت افغانستان دریغ خواهد کرد اگر «حكومتی برای تمام افغان‌ها» نباشد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

خبرگزاری «رویترز» گزارش داده است که جو بایدن، سال‌ها پیش از آنکه به ریاست جمهوری برسد تصمیم گرفته بود به عملیات آمریکا در افغانستان خاتمه بدهد، چرا که از اصلاح امور در افغانستان ناامید شده بود.

به گزارش «رویترز»، بایدن حین سفری به کابل در ژانویه 2009، پیش از آنکه به عنوان معاون رئیس‌جمهوری وقت آمریکا، باراک اوباما، سوگند یاد کند، با نظر به ادعاهای فساد گسترده در دولت افغانستان، طی ضیافت شامی به حامد كرزی، رئیس‌جمهوری وقت افغانستان، هشدار داد كه واشینگتن ممکن است حمایتش را از دولت افغانستان دریغ کند اگر دولت کرزی «حكومتی برای تمام افغان‌ها» نباشد.

در مقابل، کرزی پاسخ داد که آمریکا نسبت به مرگ شهروندان افغان بی‌تفاوت است. به گفته منابع آگاه حاضر در این ضیافت شام، همچنان که مشاجره میان دو دولتمرد بالا گرفت، بایدن دستمالش را به زمین پرت کرد و از سر میز شام بلند شد و رفت. درگیری با کرزی و باقی دلخوری‌های آن سفر باعث شد بایدن احساس کند که جنگ افغانستان دامی برای واشنگتن است که در نهایت برنده‌ای نخواهد داشت.

به گزارش «رویترز»، بایدن پس از بازگشت به واشینگتن نتوانست اوباما را قانع کند که جنگ افغانستان را خاتمه دهد، اما همیشه این سودا را در سر داشت. اکنون که وی ارباب کاخ سفید است، بایدن مصمم است تا علی‌رغم اعتراض برخی کارشناسان نظامی و قانونگذاران دموکرات و جمهوری‌خواه، تصمیم خود را عملی کند.

بایدن، پنجشنبه 8 ژوئیه 2021، اذعان کرد که افغانستان می‌تواند درگیر یک جنگ داخلی جدید بشود، اما بار دیگر اعلام کرد از تعهد خود برای بیرون کشیدن نیروهای آمریکایی بازنخواهد گشت. وی افزود که ایالات متحده پشتیبانی دیپلماتیک و بشردوستانه خود را افغان‌ها را ادامه خواهد داد، اما سرنوشت افغانستان را باید خود افغان‌ها تعیین کنند.

به گزارش «رویترز»، بایدن در حضور خبرنگاران تاکید کرد: «من با چشمان باز این تصمیم را گرفتم. در جایی که چشم‌انداز روشنی برای دستیابی به نتیجه‌ای متفاوت وجود ندارد، من نسل دیگری از آمریکایی‌ها را رهسپار جنگ در افغانستان نمی‌کنم.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم