تشکیل «جبهه مقاومت مردمی» در غرب افغانستان برای جنگ با طالبان

سقوط پی در پی شهرهای افغانستان به دست طالبان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بدنبال سقوط چندین ولسوالی ولایت هرات افغانستان به دست طالبان، محمد اسماعیل‌خان یکی از رهبران پیشین جهادی در این کشور، با صدها تن از نیروی مسلح هوادار او آماده جنگ با طالبان شده و گروهی به نام «جبهه مقاومت مردمی» تشکیل داد.

محمد اسماعیل‌خان روز جمعه 9 ژوئیه (18 سرطان) به رسانه‌های افغانستان گفت، صدها تن از طرفدارانش در چارچوب «جبهه مقاومت مردمی» در هرات مسلح شده‌اند و برای مبارزه با طالبان وارد میدان‌های جنگ شده‌اند.

اسماعیل‌خان به رسانه‌های داخلی افغانستان گفته است:«جنبش مقاومت مردمی حوزه‌ جنوب‌‌غرب از مجاهدین و مردم ولایت‌های بادغیس، غور، هرات، نیمروز، فاریاب، هلمند و قندهار تشکیل شده است».

او گفت :«جنگ بر ما تحمیل شده است و این جنگ تا سرحد سقوط ولسوالی‌ها به‌دست طالبان پیش‌رفته و خواستم تا حکومت تصمیم عاقلانه‌ بگیرد، اما این کار نشد. متأسفانه بر ‌اثر بی‌توجهی و یا عدم‌آگاهی و یا امثالهم، ولسوالی‌ها به‌دست طالبان سقوط کرد و دشمن قصد این را دارد که با آبرو و عزت مردم هرات بازی کند.»

جبهه موسوم به «مقاومت مردمی» پس از آن شکل گرفت که طی دو روز گذشته هشت ولسوالی هرات، گذرگاه «اسلام قلعه» و گذرگاه تجارتی «تورغندی» به دست طالبان سقوط کرده است.

ولسوالی‌های کرخ، کهسان، گلران، کشک کهنه، کشک رباط سنگی، شیندند، ادرسکن و پشتون زرغون ولایت هرات نیز به دست طالبان سقوط کرده است.

تصرف گذرگاه مهم «اسلام‌قلعه» در مرز ایران و افغانستان

طالبان روز پنجشنبه گذرگاه مهم «اسلام قلعه» در مرز بین ایران و افغانستان را تصرف کردند.

برخی از مقامات افغان که نخواستند نامشان فاش شود به «آسوشیتد پرس» و «رویترز» گفتند، طالبان کنترل گذرگاه مرزی «اسلام قلعه» در مرز ایران و افغانستان را به دست گرفته است.

مرز افغانستان و ایران
مرز افغانستان و ایران

پس از آن، ذبیح الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان نیز به خبرگزاری «فرانسه» تاکید کرد که گذرگاه «اسلام قلعه» تحت کنترل این گروه است.

اما طارق آرین سخنگوی وزارت امور داخله افغانستان به خبرگزاری فرانسه گفت:«همه نیروهای امنیتی افغانستان از جمله نیروهای مرزی در منطقه حضور دارند و تلاش‌ها برای بازپس‌گیری گذرگاه ادامه دارد.»

از سوی دیگر، بنا به اعلام مسئولان گمرک ایران به دلیل تحولات افغانستان، تجارت ایران با این کشور در مرز «دوغارون» و «ماهیرود» متوقف شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید