بایدن: آمریکا برای ملت‌سازی به افغانستان نرفته بود؛ عملیات ما تمام شد

بایدن: نسل دیگری از آمریکایی‌ها را بدون درک عقلانی از دستاوردهایش به جنگ نمی‌فرستیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، گفت عملیات نیروهای آمریکایی در افغانستان رسما روز 31 اوت به پایان می‌رسد و «اولویت آمریکا امنیت نیروهایش هنگام خروج از افغانستان است.»

جو بایدن، پنج‌شنبه 8 ژوئیه، اعلام کرد: «ما برای مقابله با تروریست‌هایی که در 11 سپتامبر به کشور ما حمله کرده بودند، اجرای عدالت درباره اسامه بن‌لادن و جلوگیری از تبدیل شدن افغانستان به پایگاهی برای حملات تروریستی بعدی به این کشور رفته بودیم».

او افزود: «ما برای ملت‌سازی به افغانستان نرفتیم. این مسئولیت و حق خود مردم افغانستان است که درباره آینده و شیوه اداره کشورشان تصمیم بگیرند».

بایدن با اشاره به تلفات و زخمی‌های آمریکایی در جنگ افغانستان تاکید کرد دیگر قصد ندارد «نسلی دیگر از آمریکایی‌ها» را بدون «درکی عقلانی از دستاوردهای» آن به جنگ بفرستد.

رئیس جمهوری ایالات متحده در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره احتمال تسلط دوباره طالبان بر افغانستان گفت:«این اتفاق نمی‌افتد چرا که افغانستان 300 هزار نیروی آموزش دیده و مجهز در برابر 75 هزار نیروی طالبان دارد».

پیش از این ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرده بود تا روز 5 ژوئیه 90 درصد نیروهای آمریکایی از افغانستان خارج شده‌اند. علاوه بر نیروهای آمریکایی، بریتانیایی‌ها هم تقریبا تمام نیروهای خود را از افغانستان خارج می‌کنند. در آخرین اقدام قرار است بقیه نیروهای ناتو تا 11 سپتامبر امسال افغانستان را ترک کنند.

خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان در حالی اتفاق می‌افتد که طالبان پیشروی‌های گسترده‌ای در افغانستان داشته و ده‌ها ولسوالی این کشور را تصرف کرده است.

گفت‌وگوهای دولت افغانستان و طالبان هم پنج‌شنبه پس از دو روز مذاکره در تهران بدون دستیابی به نتیجه‌ای، پایان یافت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید