ادعای طالبان مبنی بر تصرف 85 درصد از خاک افغانستان

طالبان: اجازه حضور «داعش» در افغانستان را نخواهیم داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

گروه طالبان به تازگی اعلام کرد که در حال حاضر، بیش از 80 درصد از خاک افغانستان را در اختیار دارد.

هیئتی از طالبان که در مسکو به سر می‌برد، روز جمعه 9 ژوئیه (18 سرطان) با اشاره به اینکه کنترل 85 درصد از خاک افغانستان را به دست دارد، اعلام کرد که هرگز اجازه نخواهد داد «داعش» در خاک افغانستان حضور یابد.

به گزارش روزنامه «گاردین»، شهاب الدین دلاور، سخنگوی هیئت طالبان در مسکو در جریان کنفرانس خبری گفته است، برای تضمین عدم حضور داعش در خاک افغانستان همه اقدامات لازم را اتخاذ خواهیم کرد.

به گفته او، طالبان اکنون به 85 درصد از خاک افغانستان تسلط دارد.

این ادعای طالبان، تاکنون از سوی منابع دولتی افغانستان تایید نشده است.

این هیئت در خصوص انجام مذاکرات درباره تحولات افغانستان گفت، طالبان کنترل اکثریت خاک افغانستان به استثنای کابل و مناطق اطراف آن را در اختیار گرفته است.

نماینده طالبان در ادامه گفت: «ما بر اساس اصول اسلامی و افغانی متعهد به حقوق اساسی همه مردم افغانستان از جمله حق آموزش هستیم.»

او ادعا کرد که تمامی نهادها و ادارات در مناطق تحت کنترل طالبان به امور طبیعی خود ادامه می‌دهند.

دلاور همچنین در این نشست تاکید کرد: «ما به جهانیان درباره مبارزه با قاچاق مواد مخدر ضمانت می‌دهیم.»

دلاور مدعی شد که در حکومت «امارت اسلامی» تمامی گروه‌ها و نژادها و مذاهب مشارکت خواهند کرد و طالبان با تمامی همسایگان افغانستان از جمله چین، ایران، ترکمنستان و تاجیکستان روابط و شراکت دارد و علاقه‌مند است تا با این کشورها همکاری کند.

سخنگوی هیئت طالبان تأکید کرد که اجازه نخواهد داد از خاک افغانستان علیه منافع کشور دیگری اقدام شود و همزمان از تمامی نهادها و سازمان‌های بین المللی خواست تا به اقدامات و وظایف خود در افغانستان به شکل طبیعی ادامه دهند.

طالبان گذرگاه «اسلام‌قلعه» را تصرف کرد

در همین حال، شماری از مقامات افغانستان که نخواستند نامشان فاش شود به «آسوشیتد پرس» و «رویترز» گفته‌اند، طالبان کنترل گذرگاه مرزی «اسلام قلعه» در مرز ایران و افغانستان را به دست گرفته است.

یک مقام دولتی در هرات به «آسوشیتد پرس» گفت که این گذرگاه سقوط کرده و دو مقام امنیتی افغانستان نیز به خبرگزاری «رویترز» گفته‌اند که با سقوط این گذرگاه، نیروهای امنیتی و گمرکی افغان به آن سوی مرز پناه برده‌اند.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان به خبرگزاری «فرانسه» تاکید کرد که گذرگاه «اسلام قلعه» تحت کنترل این گروه است.

در همین حال، طارق آرین سخنگوی وزارت امور داخله افغانستان به خبرگزاری فرانسه گفت: «همه نیروهای امنیتی افغانستان از جمله نیروهای مرزی در منطقه حضور دارند و تلاش‌ها برای بازپس گیری گذرگاه ادامه دارد.»

از سوی دیگر، بنا به اعلام مسئولان گمرک ایران به دلیل این تحولات در افغانستان، تجارت ایران با این کشور در مرز «دوغارون» و «ماهیرود» متوقف شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید