«اجلاس گفت‌وگوهای بین‌الافغانی» در تهران بدون دستاورد پایان یافت

طالبان همزمان با نشست تهران به حملات خود در افغانستان ادامه داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

نشست دو روزه «بین الافغانی» که با حضور نمایندگانی از گروه طالبان و سه هیئت دیگر افغانستانی به میزبانی تهران برگزار شد، با صدور بیانیه‌ای به کار خود پایان داد.

در بیانیه پایانی این نشست که پنج‌شنبه 17 تیر صادر شد، ضمن تاکید بر راه‌حل سیاسی برای بحران افغانستان آمده است: «هر دو جانب تصمیم گرفتند مواردی را که ضرورت به مشورت و وضاحت بیشتر دارد مانند ایجاد مکانیزم گذار از جنگ به صلح دایمی، نظام اسلامی مورد توافق و نحوه دستیابی به آن طی نشست بعدی که در نزدیکترین فرصت ممکن دایر خواهد شد مورد بحث قرار داده، به نتیجه برسند.»

در این بیانیه بدون اشاره به سازوکارهای معین برای پایان دادن به درگیری‌های خونین اخیر با تقبیح حملات به مردم عادی و نهادهای عمومی و دولتی، «خواستار به سزا رساندن عاملین آن» شده است.

خروج نیروهای آمریکایی، پیشروی طالبان

همزمان با پیشروی طالبان و عقب‌نشینی نیروهای دولت افغانستان در پی خروج نیروهای آمریکایی از این کشور، تهران چهارشنبه و پنج‌شنبه 16 و 17 تیر میزبان مذاکرات میان نمایندگان طالبان و دولت کابل بود.

این نشست در حالی برگزار می‌شود که ارتش ایالات متحده پس از یک کارزار دو دهه‌ای، سه‌شنبه 16 خرداد گذشته اعلام کرد 90 درصد از نیروها و تجهیزات خود را از افغانستان خارج کرده است و تخلیه کامل در اواخر ماه اوت انجام می‌شود.

از ماه آوریل که جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا اعلام کرد حدود 3500 سرباز آمریکایی و 7000 سرباز ناتو به زودی افغانستان را ترک خواهند کرد، طالبان شروع به پیشروی سریع در افغانستان کرده‌اند.

ستیزه‌جویان طالبان با شکست دادن نیروهای دولتی افغانستان در شمال و جنوب این کشور، شهرها و شهرستان‌های حاشیه‌ای را اشغال کرده و راه‌های اصلی حمل و نقل را تحت کنترل خود درآورده‌اند.

ایران پیشتر نیز میزبان جنگجویان طالبان و مقامات دولتی افغانستان در تهران برای برگزاری گفت‌وگوهای صلح بوده است.

شاه حسین مرتضوی، مشاور رئیس‌جمهوری افغانستان، اخیرا با انتقاد از روزنامه «کیهان»، نزدیک به علی خامنه‌ای، رهبر ایران، این رسانه اصولگرا را به «قباحت زدایی» از اعمال طالبان متهم کرده بود.

او با انتشار پوستری از «کیهان» با عنوان «طالبان بدون خشونت و کشتار پیشروی کرده و مثل داعش خون بی‌گناهان را نمی‌ریزد»، در صفحه شخصی خود در فیس‌بوک نوشت که این روزنامه وابسته به دولت ایران از طالبان «قباحت زدایی» می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید