طالبان؛ جنگ در افغانستان، مذاکره در تهران

سخنگوی طالبان: سفر هیات طالبان به تهران به دعوت رسمی مقامات ایران صورت می‌گیرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

همزمان با پیشروی طالبان و عقب‌نشینی نیروهای دولت افغانستان در پی خروج نیروهای آمریکایی از این کشور، ایران روز چهارشنبه 7 ژوئیه 2021، اعلام کرد میزبانی مذاکراتی میان نمایندگان طالبان و دولت کابل را بر عهده گرفت.

به گزارش مجله «نیوزویک»، محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران، در این جلسه گفت: «پس از شکست ایالات متحده در افغانستان، ایران آماده کمک به گفت‌وگو و حل منازعات این کشور است.»

کمیته مذاکره‌کننده طالبان روز گذشته به سرپرستی شیر محمد عباس ستانکزی، از دوحه پایتخت قطر به تهران پرواز کرد تا با مقامات دولت افغانستان، از جمله یونس قانونی معاون سابق رئیس‌جمهوری و دیگر اعضای «شورای عالی آشتی ملی» دیدار کند.

جلسه تهران در حالی برگزار می‌شود که ارتش ایالات متحده پس از یک کارزار دو دهه‌ای، روز سه‌شنبه 6 ژوئیه 2021 اعلام کرد که 90 درصد از نیروها و تجهیزات خود را از افغانستان خارج کرده است، و تخلیه کامل در اواخر ماه اوت انجام می‌شود.

هفته پیش، مقامات آمریکایی به طور کامل بزرگترین پایگاه هوایی این کشور در بگرام، که مرکز فرماندهی جنگ برای مبارزه با طالبان و شکار عاملان القاعده در حملات تروریستی 11 سپتامبر 2001 بود، را تخلیه کردند.

از ماه آوریل که جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا اعلام کرد 2500-3500 سرباز آمریکایی و 7000 سرباز ناتو به زودی افغانستان را ترک خواهند کرد، طالبان شروع به پیشروی سریع در افغانستان کرده‌اند.

ستیزه‌جویان طالبان با شکست دادن نیروهای دولتی افغانستان در شمال و جنوب این کشور، شهرها و شهرستان‌های حاشیه‌ای را اشغال کرده و راه‌های اصلی حمل و نقل را تحت کنترل خود درآورده‌اند.

دستاوردهای اخیر طالبان باعث افزایش نگرانی‌های امنیتی در تهران شده است. شهریار حیدری، نماینده و عضو «کمیته امنیت ملی و روابط خارجی مجلس» اخیرا گفته بود: «به طالبان هشدار می‌دهیم که به مرزهای ایران نزدیک نشوند. این خط قرمز ایران است.»

به گفته «نیوزویک»، ایران در گذشته نیز میزبان جنگجویان طالبان و مقامات دولتی افغانستان در تهران برای برگزاری گفت‌وگوهای صلح بوده است.

شاه حسین مرتضوی، مشاور رئیس‌جمهوری افغانستان، اخیرا با انتقاد از روزنامه «کیهان»، نزدیک به علی خامنه‌ای، رهبر ایران، این رسانه اصولگرا را به «قباحت زدایی» از اعمال طالبان متهم کرده بود.

او با انتشار پوستری از «کیهان» با عنوان «طالبان بدون خشونت و کشتار پیشروی کرده و مثل داعش خون بی‌گناهان را نمی‌ریزد»، در صفحه شخصی خود در فیس‌بوک نوشت که این روزنامه وابسته به دولت ایران از طالبان «قباحت زدایی» می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید