بوریس جانسون: بریتانیا تقریبا همه نیروهایش را از افغانستان خارج می‌کند

علاوه بر آمریکا و بریتانیا، دیگر نیروهای ناتو نیز تا یازدهم سپتامبر از افغانستان خارج می‌شوند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا به پارلمان این کشور گفت که برتیانیا تقریبا تمام نیروهای نظامی‌اش را که در قلب عملیات ناتو در افغانستان خدمت می‌کردند را به خانه باز می‌گرداند. در همین حال وزارت دفاع بریتانیا اعلام کرد بخش کوچکی از نیروهای این کشور برای محافظت از دیپلمات های بریتانیایی در افغانستان باقی می‌مانند.

جانسون پنج شنبه 8 ژوئیه، خطاب به پارلمان بریتانیا گفت:«به دلایل مشخص نمی‌توانیم جدول زمانبندی خروج نیروهای بریتانیا را اعلام کنیم. با این وجود می‌توانم به پارلمان اعلام کنم که اکثر نیروهای ما هم‌اکنون افغانستان را ترک کرده‌اند».

نیروهای بریتانیایی اولین بار سال 2001 پس از حملات یازده سپتامبر به برج‌های دوقلوی تجارت جهانی در نیویورک به افغانستان اعزام شدند و تا سال 2014 نقشی کلیدی در عملیات علیه طالبان ایفا می‌کردند. بر اساس آمار رسمی دولت بریتانیا تاکنون 457 سرباز این کشور در جنگ افغانستان کشته شده‌اند.

خروج غربی‌ها و گسترش نفوذ ایران در افغانستان

علاوه بر نیروهای آمریکایی و بریتانیایی که در حال ترک کامل افغانستان هستند، مابقی نیروهای ناتو هم تا یازدهم سپتامبر امسال این کشور را ترک خواهند کرد.
خروج نیروهای غربی از افغانستان در حالی اتفاق می‌افتد که طالبان در هفته‌های گذشته پیشروی‌های زیادی در افغانستان داشته است. طالبان مدعی است بسیاری از ولسوالی‌های افغانستان را به تصرف خود درآورده است. روز گذشته این گروه موفق شد وارد قلعه نو مرکز ولایت بادغیس در شمال غرب افغانستان شود.

پیش‌روی‌های نظامی طالبان در حالی اتفاق می‌افتد که تهران طی دو روز گذشته میزبان نشست این گروه و نمایندگان دولت افغانستان بود. پیش از این محمد نعیم سخنگوی طالبان در توئیتی نوشته بود سفر هیئت طالبان به تهران به دعوت رسمی مقامات ایران صورت گرفته است.

در بیانیه پایانی این نشست به «ضرورت مشورت بیشتر و مکانیزم گذار از جنگ به صلح دائمی، نظام اسلامی مورد توافق و نحوه دستیابی به آن» اشاره شده است. با این وجود در این بیانیه هیچ ساز‌و‌کار مشخصی برای پایان دادن به درگیرها ذکر نشده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید