عمران خان: هند «بزرگ‌ترین بازنده» در افغانستان است

نخست وزیر پاکستان هند را به دست داشتن در تروریسم متهم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در ادامه تنش‌ها و رقابت‌ها میان هند و پاکستان بر سر نفوذ در افغانستان، عمران خان، نخست وزیر پاکستان به تازگی گفت که پس از خروج آمریکا از افغانستان، وضعیت در منطقه تغییر جدی خواهد کرد و هند «بزرگ‌ترین بازنده» خواهد بود.

خبرگزاری پاکستان «جیو نیوز» گزارش داد، عمران خان نخست‌ وزیر این کشور دوشنبه 5 ژوئیه گفته است: «در حال حاضر، هند با چالش بزرگی در افغانستان مواجه است». هند در افغانستان، کشوری که وضعیت آن بسیار پیچیده است، میلیاردها دالر سرمایه‌گذاری کرده است.»

خان افزود: «هند در تروریسم دخالت دارد و شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد هند در حمله تروریستی اخیر در لاهور نیز دست دارد.»

او گفت پاکستان در ارتباط با افغانستان از موضع‌گیری کاملاً واضحی برخوردار و همچنان به آن پایبند است.

نخست‌ وزیر پاکستان تأکید کرد:«هیچ راه‌حل نظامی برای مشکل افغانستان وجود ندارد. احزاب افغانستان در مورد آینده کشورشان تصمیم می‌گیرند.»

عمران خان در حالی هند را به دست داشتن در تروریسم متهم می‌کند که در روزهای گذشته، اخبار متعددی مبنی بر اعزام نیرو از سوی پاکستان به افغانستان برای کمک به طالبان منتشر شده است.

به دنبال آن و در پی گسترش حملات طالبان در نقاط مختلف افغانستان میزان تنش‌ها میان پاکستان و افغانستان افزایش یافته است.

پیشتر رحمت‌الله نبیل، رئیس پیشین امنیت ملی افغانستان با انتشار تصاویری در حساب توییتری خود گفت، ملا نبی، یکی از فرماندهان شبکه حقانی، جنگجویان گروه‌های مختلف از جمله «لشکر طیبه» را سازماندهی و مسلح کرده و از طریق مرز افغانستان به جنگ در ولایت‌های خوست، پکتیا، پکتیکا و لوگر می‌فرستد.

همچنین شیخ رشید احمد، در مصاحبه‌ای با تلویزیون «جیونیوز» گفته بود، اکثر خانواده‌های رهبران طالبان در شهرهای پاکستان زندگی می‌کنند و اجساد طالبان در خاک این کشور دفن می‌شوند و زخمیان طالبان نیز به پاکستان منتقل شده و در آنجا درمان می‌شوند.

گفتنی است که هند در رقابت شدید با پاکستان روابط خوبی با برخی جناح‌ها در افغانستان بر قرار کرده و در برخی زمینه‌ها به افغانستان کمک کرده است.

با تشدید تنش‌ها و گسترش جنگ میان طالبان و نیروهای دولتی در افغانستان پس از خروج نیروهای آمریکایی از این کشور، رقابت‌های میان دهلی‌نو و اسلام‌آباد برای نفوذ در این کشور نیز افزایش یافته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید