اعتراض به تخریب محیط زیست افغانستان توسط نیروهای خارجی

با تخریب تجهیزات نیروهای خارجی محیط زیست با خطرناک‌‌ترین مواد شیمیایی آلوده می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

اداره‌ ملی حفاظت محیط زیست افغانستان، اعلام کرد که تجهیزات نظامی که توسط نیروهای خارجی قبل از تخلیه‌ پایگاه‌‌های‌‌شان، تخریب می‌شود، به محیط زیست آسیب می‌زند و حاوی خطرناک‌ترین مواد شیمیایی است.

این اداره، سه‌شنبه 6 ژوئیه (15 سرطان) در بیانیه‌ای، با اشاره به پایگاه «بگرام»، بزرگترین پایگاه نیروهای آمریکایی در افغانستان نوشت، این نیروها تمامی تجهیزات نظامی و الکترونیکی خود را در این پایگاه منفجر کرده‌اند.

بر اساس بیانیه این اداره، مسئولان ولسوالی بگرام، وقوع انفجار شبانه در داخل این پایگاه را تأیید کرده‌ و گفته‌اند که انفجار این تجهیزات در داخل پایگاه بگرام آسیب‌‌های جدی به محیط زیست به‌خصوص هوا، آب و خاک وارد کرده است.

این نهاد تاکید کرد، نیروهای خارجی باید با تمکین به قوانین و کنوانسیون‌‌های بین‌المللی از تخریب و انفجار این تجهیزات در پایگاه‌های‌شان خودداری کنند.

اداره‌ ملی حفاظت محیط زیست افغانستان نوشت که با توجه به مواد کنوانسیون‌های بین‌المللی در مورد قوانین محیط زیستی و انتشار مواد شیمیایی خطرناک، نگرانی‌‌های خود را در نامه‌ رسمی به سفارت آمریکا در کابل، پایگاه نظامی بگرام و دفاتر فرماندهی پولیس (پلیس) و ولایت پروان مطرح کرده است.

همچنان این اداره‌ اعلام کرد که تیم نظارت و تفتیش با ارسال مکتوبی در هماهنگی با دفتر والی (استاندار) پروان و ولسوال بگرام با هدف بررسی چگونگی انتقال و دفع زباله‌های خطرناک عازم این ولسوالی شده، اما به اعضای این تیم اجازه‌ حضور در چند صد متری پایگاه بگرام داده نشده است.

آمریکا پایگاه «بگرام» را تخلیه کرد

سربازان آمریكایی پس از نزدیک به 20 سال، میدان هوایی (فرودگاه) «بگرام» در پروان را روز جمعه هفته جاری تخلیه کردند.

این فرودگاه به‌طور کامل به نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان تحویل داده شد.

بگرام، بزرگترین پایگاه نیروهای آمریکایی در افغانستان بود و در گذشته تا 100 هزار سرباز آمریکایی را در خود جای داده بود.

گفتنی است که حدود دو دهه قبل، در پی حملات تروریستی 11 سپتامبر 2001 به برج‌های تجارت جهانی در شهر نیویورک و ساختمان پنتاگون در ایالت ویرجینیا، ایالات متحده برای مبارزه با تروریسم گروه‌های افراطی همچون القاعده و طالبان به افغانستان حمله کرد.

از آن زمان، شمار بسیاری از نیروهای آمریکایی، طی آنچه ناظران «طولانی‌ترین عملیات نظامی آمریکا» نام نهاده‌اند، به افغانستان منتقل شدند و در آن کشور مستقر ماندند.

در پی توافق دولت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا، با طالبان در دوحه پایتخت قطر، دولت پرزیدنت بایدن اخیرا تصمیم گرفت نیروهای آمریکایی را پس از دو دهه از افغانستان خارج کند.

ارتش آمریکا تاکنون با بیرون کشیدن تقریبا 3500 نفر پرسنل نظامی از افغانستان، بیش از نیمی از کار تخلیه را انجام داده است و به گفته کربی، مقامات معتقدند که تخلیه کامل نیروهای آمریکایی تا آخر ماه آگوست انجام خواهد شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید