قيود سخت‌گیرانه‌تر طالبان علیه مشارکت‌های اجتماعی زنان در فاریاب

در تازه‌ترین حکم طالبان آمده که زنان نمی‌توانند بدون «محرم شرعی» به بیرون از خانه بروند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

منابع خبری افغانستان از اعمال محدودیت‌های سختگیرانه‌تر علیه زنان از سوی طالبان در برخی ولسوالی‌های فاریاب خبر دادند.

آق‌محمد نوری، عضو شورای ولایتی فاریاب به روزنامه «سلام‌وطندار» گفته است، در تازه‌ترین حکم طالبان آمده که زنان نمی‌توانند بدون «محرم شرعی» به بیرون از خانه بروند و در محفل‌های عروسی که در آن «ساز و سرود» باشد، شرکت کنند.

به گفته نوری، «طالبان در اعلامیه‌ای گفته‌اند که زنان بدون محرم شرعی از خانه بیرون نشوند و اجازۀ گشت‌وگذار را ندارند و هم‌چنان گفته‌اند که در محافل خوشی و عروسی که سازوسرود باشد، اشتراک نکنند و کوشش کنند مراسم‌شان را بدون ساز و سرود برگزار کنند و حتی خانم‌ها به مراکز صحی رفته نمی‌توانند.»

این عضو شورای ولایتی فاریاب افزود، یکی از دیگر مشکلاتی که پس از حاکم‌شدن طالبان برای زنان ایجاد شده، بی‌کارشدن زنانی است که در دفاتر و اداره‌های دولتی شاغل بودند.

در همین حال، سید حسن هاشمی، فعال مدنی در فاریاب گفته است، طالبان برای مردان نیز قیود وضع کرده‌اند. به گفتۀ او، طالبان به رانندگان سه‌چرخه هشدار داده‌اند، در صورتی که زنان را بدون محرم سوار کنند، مجازات می‌شوند.

هاشمی گفت: «ماهیت طالبان هیچ تغییر نکرده است و به مردان راننده نیز هشدار داده‌اند که زنان بدون محرم را به موترهای‌شان سوار نکنند، در غیر آن مجازات سنگین می‌شوند.»

در همین حال، قاری یوسف احمدی، از سخنگویان گروه به این روزنامه گفته است:«جامعه افغانستان اسلامی و سنتی‌ است و ملت با فرامین اسلام و شریعت غرای محمدی آشناست. به این موضوع‌ها قیود گفته نمی‌شود.»

وزارت داخله افغانستان: 14 ولسوالی از وجود طالبان پاکسازی شد

این در حالی است که وزارت داخله افغانستان امروز از پاکسازی 14 ولسوالی از وجود طالبان خبر داد.
طارق آرین، سخنگوی وزارت امور داخله افغانستان، اعلام کرد که نیروهای امنیتی و دفاعی این کشور، 14 ولسوالی را از وجود طالبان پاکسازی کرده‌اند.

آرین، دوشنبه 5 ژوئیه (14 سرطان) با ارسال پیامی به رسانه‌ها گفت:«سقوط سراسری برخی ولسوالی‌ها تبلیغات طالبان است و نظامیان دولت توانسته جنگجویان این گروه را از مرکز 14 ولسوالی بیرون کنند.»

او گفت: «نظامیان افغانستان برعکس جنگجویان طالبان در تمام جغرافیای کشور حضور ثابت دارند.»
سخنگوی وزارت امور داخله افغانستان افزود: «سقوط به معنای سقوط یک پوسته است، به معنای جغرافیای یک ولسوالی نیست. با وجود آن هم ما از 10 الی 14 مرکز ولسوالی را دوباره از تصرف طالبان تروریست آزاد ساختیم».

او تایید کرد که در برخی ولسوالی‌ها، نظامیان افغان از یک محل به محل دیگر تغییر موقعیت داده‌اند، چون به گفته او «جان سرباز مهم‌تر از اراضی است».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید